VŠTJ Ekonom Praha - oddíl orientačního běhu
Střihej ušáku!!!
  Aktuality
  Závody
  Mapy
  Oddíl
  Kontakt
  Fotky
  Stáhněte si
  Sponzoři
  Odkazy
 
  Přihlášení do oddílové databáze:
 
Username:
Heslo:

Aktuality z roku 2006

29.12. MTBOSP KOLO - nový partner MTBO oddíluMartin
Domluvili jsme se na spolupráci s cykloprodejnou a servisem SP KOLO, která se nachází na Budějovické (v budově polikliniky). Jak vlastně k této spolupráci došlo? Někdy loni v létě jsem tuto prodejnu náhodou objevil. Možná také z důvodu, že mají sympatickou otevírací dobu (jeden den v týdnu do 20 h večer a jiný zas už od 8:30), jsem odvezl kolo zdecimované bahenními závody Bike adventure do servisu právě tam. A od té doby mám jasno, kam zamířit, když potřebuju něco opravit na kole – po letech jsem narazil na servis, s jehož službami jsem opravdu spokojen. Bylo to navíc zrovna v době, kdy se moje kolo dožilo věku, v němž některé komponenty odcházejí do věčných lovišť. Hodně tomu pomohly i legendární bahenní závody (červenec 2005: 4.etapa pětidenních v Plzni a Bike adventure, květen 2006: MTBO v Liberci). To znamenalo postupnou obměnu téměř veškerého vybavení kola, takže jsem se stal brzy významným zákazníkem. A když se k tomu přičtou i další okolnosti, jako že tam nakupuje náhradní díly i Míra, nebo že se provozovatelé obchodu celkem často zúčastňují různých orientačních závodů (většinou závodů typu Bike adventure, ale Roman Spudil běžel třeba i SMIK :-), nebylo k nabídce výhod pro celý oddíl daleko. Kdo uvažuje o nákupu nového kola, mohlo by ho zajímat, že v sortimentu převažují značky kol Merida, Specialized, Pell’s či Giant. Zájemce o komponenty, náhradní díly a další cyklistické vybavení odbudu tím, že nabídka je opravdu bohatá. V zimě je navíc sortiment doplněn i o běžky.

22.12. LOB1. závody sezóny v LOB přesunutyMíra
Tak vzhledem k předpovědi počasí a stavu sněhu na našich horách a na Vysočině se pořadatelé prvního dvojzávodu rozhodli přesunout datum konání o 14 dní na 20. a 21. ledna 2007. Tím se posunul i termín přihlášek, který je pro naše závodníky nejpozději 10.1.2007. Pro aktuální zprávy o tomto závodě sledujte stránky závodu. Stav a vývoj počasí pak na orienťáckém počasíčku.

11.12. ODDÍLO výročceMartin
V úterý na Mikuláše se U Medvídků uskutečnila oddílová výroční schůze. Proběhla v poklidném duchu, jen málo ušáků v průběhu akce vyrazilo na bar, a všichni se odtamtud vrátili v pořádku. A tak nejzajímavějšími informacemi jsou, že došlo ke změně složení oddílového výboru - novými tvářemi jsou Radim Ondráček a Tom Novák, naopak Romča Maunová se po úspěšném dokončení školy vrátila na Šumavu a tím opustila i výbor. Seznam členů výboru je aktualizován už i v sekci kontakty. Na výročce se také distribuovala ročenka, dohromady ji dal Radim a najdete ji kde jinde než v sekci "stáhněte si".

17.11. OB13. Mistrovství světa ve SMIKuMíra
Tak a je dobojováno, dnešní sváteční den, jak se již stalo tradicí, že 17. listopad je v Praze nezaměnitelně spjat s tímto závodem, proběhlo již 13. Mistrovství světa ve SMIKu, což je závod v OB S MIgrujícími Kontrolami. Jak již bývá zvykem, tak závod má velký úspěch a letos se v prostoru "Nad Tunelem", což je známý prostor mapy pro OB Valy, sešel rekordní počet účastníků, který podle přihlášek čítal přes 240 účastníků. Tradičně zajímavý terén a zkušený pořadatel udělal ze závodu, s centrem ve středisku VŠE nad obcí Točná, pěknou tečku za letošní OB sezónou. Trať byla zajímavá, ikdyž se oproti jiným letům ve střední pasáži více čekalo na kontroly, ale i tak dala všem zúčastněným dost zabrat, a to jak na volbu sběru kontrol, tak i fyzicky, neboť zde jsou fakt kopce. Nakonec se v daném hodinovém časovém limitu podařilo sesbírat všechny kontroly pěti borcům, kteří poslední čtvrtinu běželi stejnou pasáž trati a rozhodovalo se především na fyzické kondici v závěrečných kopečcích. Z vítězství se v cíli radoval Míra Seidl (v cíli za 59 minut), který tak přidal již druhý titul, a za ním pak v sekundových odstupech doběhli Radim Ondráček a Olda Janeček, následovaný Alešem Balcarem z Hradce a Ondrou Kazdou z Jičína. V ženách nasbírala nejvíce kontrol a tím i bodů Simona Karochová. Podrobnější rozbory voleb sběru a ukázky map jistě brzy budou na stránkách SMIKu.

15.11. OB73. Velká KunratickáVláďa
Aby toho nebylo málo, tak ještě Velká Kunratická. Letos už 73. ročník v neděli 12. listopadu. Nevím, pod kterou kategorii to zařadit, tak jsem to dal po "OB", protože orienťáků tam bylo opravdu požehnaně.
Zúčastnil jsem se asi po devíti až deseti letech a musím říct, že pořád platí, že třetí kopec je ten nejhorší. Ono to nevypadá - 3,1 km, to je přece malina, ale kromě tří kiláků jsou to ještě tři kopce, tři zkopce a tři potoky. Ony pak rychle nohy tuhnou, hlavně takovým, co netrénují (třeba já). Oproti před deseti rokům jsem se o minutu zhoršil, ale takový Petr Matoušek si udělal osobní rekord. Ušáků se zúčastnilo ještě několik, koukněte na výsledky na webu závodu.

15.11. OBNoční dvojice v UněticíchVláďa
V pátek 10. listopadu uspořádala VŠE již 46. ročník nočních dvojic. Konalo se v lese mezi Uněticemi, Suchdolem a Roztoky. Centrum v sokolovně v Uněticích.
Jako tradičně závod rozdělený na kategorii profesionálů a amatérů. Jako tradičně amatérů asi 10x víc než profesionálů a jako tradičně scorelauf s časovým limitem. Ten byl bohužel stanoven tak, že hodně dvojic v pohodě posbíralo všechny kontroly (první dvojici zbylo dokonce 45 minut), takže jsme byli ochuzeni o rozhodování, kterou kontrolu se vyplatí vynechat. Jinak to ale byla tradičně zábavná akce, při které člověk v lese ve tmě potká známé, které rok neviděl :-)
Přesné konečné výsledky neznám, protože jsme museli doma hlídat a odjeli jsme brzo, ale průběžné byly následující: vyhráli Vokoun s Helenkou Poborskou, Vláďa a Radka (my) jsme byli třetí a Petr Matoušek s partnerkou byli jedenáctí. Víc lidí z Ekonomu jsem si nevšiml, ale z Ekonomky jich byla většina.
V sobotu program pokračoval závodem MTBO. O tom už nic nevím. Pokud někdo víte, kde najít výsledky na webu, přidejte odkaz. (výsledky už se konečně objevily)

8.11. HROBJubilejní 10. Mistrovství ČR v horském OBMíra
Tak o víkendu (4. a 5.11.) proběhlo jubilejní již 10. Mistrovství ČR v horském OB, které tentokrát zavedlo zhruba 230 zúčastněných do horských oblastí v okolí Žacléře, Vraních hor a Rýchor. Tratě byly docela náročné, což lze usuzovat z dosažených časů vítězných dvojic a počasí důstojně drsné, které takový podnik ještě o něco stíží. Při sobotním závodě s hromadným startem se převážná část trati uskutečnila ve vrstvě sněhu, který ze začátku ještě připadával a později k odpoledni dost moknul a těžknul, takže přebíhání luk nebylo již tak příjemné jako ze začátku. Přes noc však déšť všechno změnil a ráno už zbyly hromádky sněhu jen ve vyšších partiích. Závod se pořadatelům z MFP docela vydařil a myslím, že byl důstojným uzavřením desetiletého působení ČARu. V hlavních kategoriích vyhráli HH:Míra Seidl a Petr Bořánek, HD:Tereza a Zdeněk Zuzánkovi a v DD:Iveta Duchová a Pavla Fukátková. Na výsledky a mezičasy z obou etap se můžete podívat na stránce závodu. Už teď se těšte na další rok, ikdyž zatím není jasné kde, ale určitě někde v horách.

5.11. ODDÍLVýsledky mistrovství EkonomuMartin
Můžete se podívat na výsledky mistrovství Ekonomu, které mi poslal jeden hlavních z organizátorů akce Milan Bochenek. Zajímavostí je, že závodu se zúčsastnilo celkem 77 ušáků či ex-ušáků.

4.11. MTBOMedaile z akádyMartin
Akademické mistrovství republiky v MTBO přineslo pěkný závod v mrazivém počasí, první biky Čechách s hromadným startem a dvě (a půl) medaile pro Ekonom.
V pátek, den před závodem, ve mě čerstvý sníh a ne zrovna optimistická předpověď počasí vzbudili obavy, a zašel jsem do sklepa pro nekolo. Přece si nebudu svůj závodní stroj ničit, když mi vlastně o nic nejde, Ovčínek je v podstatě rovina a brzdy tedy nepotřebuju, a odpruženou vidlici také ne. Rozhodnutí to nebylo zrovna nejšťastnější – byla relativně sucho a přeháňka přišla jen krátká, takže by kolo neutrpělo. Skoro nefunkční zadní brzda mě nijak neomezovala, zato pevná vidlice vadila dost – velké množství cest byly špatně sjízdné „tečky“ s množstvím kořenů a hrbolů. Pěkných bylo vlastně jen pár – především šestice cest, sbíhajících se uprostřed mapy u altánu na Králově stolici – přesně tam byla umístěna uzlová kontrola, ke které jsme se podívali celkem 4x. Jinými slovy, po krátkém společném úseku od startu následovaly tři okruhy, a pak o něco delší opět společná trasa do cíle. Pro závod s hromadným startem je Ovčínek ideálním prostorem, okruhy se daly postavit (a také tak postaveny byly) obdobně náročné a dlouhé, a tedy spravedlivé. Co mě překvapilo, že muži startovali ve dvou vlnách po 15 minutách, to už mi tak ideální nepřišlo, ale akademici jeli všichni v první vlně a tak to bylo vlastně ok. Dle předpokladů se na čele drželi favorité, až na posledních postupech náročného dvouhodinového závodu o svém vítězství rozhodl Radek Laciga, když ujel našemu tradičnímu hostovi v ušácké štafetě Milanovi Jalovému (a protože reprezentoval VŠE, chodí s námi na tréninky a jezdí na závody, tak jeho medaili počítám jako napůl naši :-). Na úrovni vedoucích závodníků se do půlky závodu držel i náš nový člen Mirek Kalina, ale pak mu došly síly a bronzovou medaili získal tedy jiný ušák – Libor Jirků, který jel myslím dnes MTBO poprvé. V ženách zvítězila Renata Paulíčková v náskokem před Míšou Lacigovou, třetí místo patřilo opět Ekonomu – vybojovala ho Martina Bochenková. Už se objevily i Výsledky.
Další biková sezóna je za námi a myslím, že se podařila. A nemyslím to jen ve srovnání s loňským rokem, kdy byl MTBO oddíl na zrušení. Počet aktivních členů se zněkolikanásobil (i když je to zpravidla jen jedno auto na závod). A výsledkově – já si lepší rok nepamatuju: kromě těch dvou medailí z akády účast (a ve štafetách medaile) na juniorském ME, tři individuální umístění na MČR do desítky, štafeta pátá, třetí místo v týmech na Bike adventure, vítězství na Sixnumbers. Snad se bude podobně dařit i příští rok.

31.10. ODDÍLMistrovství Ekonomu - 30 let oddíluVláďa
Vypadá to, že jsou všichni ještě zmožení (nevím, jestli z alkoholu nebo z těch stopadesáti dětí), zatím se totiž neobjevila žádná zpráva o letošním Mistrovství Ekonomu, které se konalo minulý víkend.
Napíšu ji tedy já. Součástí přeboru byly oslavy 30. narozenin oddílu, takže jsem viděl ušáky, o kterých jsem ani nevěděl, že existují.
Organizátory musím pochválit za perfektní mapy a tratě, trička, atmosféru, skály, tenis, školku a skvěle vybrané místo. Radši nebudu psát, kde jsme byli - ochranáři nás nechytili :-)
Ještě k výsledkům (více určitě přidá některý organizátor):
Vetoše vyhrála Líba Fantová a Libor Kořistka,mlaďochy vyhrála Jana Zurynková a Radim Ondráček. V kategoriích dětí a nemohoucích si výsledky nepamatuju, někdo je sem prosím napište.
Kdo by chtěl tričko, ať se zeptá Radima, určitě mu něco zbylo.

18.10. OBSMIK a HULK na ValechMartin
Naše mapa Valy bude letos na podzim dějištěm dvou závodů s celkem dlouhou tradicí. Resp. abych byl přesný, ani jeden z těch závodů se nepoběží na výtisku Valů z roku 2003 (těch už mám ve skříni asi jen 50, zbylé jsme vypotřebovali na PéŽety nebo vyhodili kvůli mizerné kvalitě tisku). Jedním z těch dvou závodů bude SMIK - ač v pořadí druhý, svoji akci vždycky uvedu na prvním místě :-) Půjde o již 13. mistrovství světa ve SMIKu, které se poběží v pátek 17. listopadu. Centrum bude v areálu VŠE na Točné (tam, kde jsme pořádali žebříček v roce 2003). Mapa se bude jmenovat „Nad tunelem“ a bude vytištěna kvůli lepší čitelnosti v desítce. Jak už bývá v posledních letech na SMIKu zvykem, bude aktualizovaná. Jedinou informací, kterou jsem ochoten prozradit, je, že na použitý výřez se prakticky nedostal úsek Ládi Matušína. Druhou i když dle termínu první akcí bude Hulk cup, noční štafety s ještě delší tradicí – poběží se již po čtyřiadvacáté a na Valy se vrací po 14 letech. Jeden z dvou hlavních organizátorů Rysák nám před třemi lety pomáhal připravit Valy pro tisk, takže si taky využít mapu zasloužil. Hulk po dlouhé době mění svůj tradiční termín – z třetího pátku v listopadu se posouvá na konec října. Jsem zvědavý, co to udělá s účastí.

14.10. ROGAININGSádlo s Bořanem bronzoví na MSMartin
Aktuální zpráva z Austrálie: Dle předběžných výsledků Sádlo s Bořanem obhájili na MS v rogainingu 3. místo. Letos poprvé dokázali porazit jejich tradiční rivaly Barboura s Rowlandsem, ale v Austrálii a na Novém Zélandě má rogaining velkou tradici a žíjí tam i další zkušení rogainisté... Více najdete na stránkách MS v rogainigu.

11.10. ROGAININGMS v rogainingu se bliziMíra
Tak prave zbyva uz jen 46 hodin do odstartovani 7. MS v rogainingu v Australii. Nasi republiku budou reprezentovat 3 tymy. V kategorii M-open Mira a Boran, v kategorii D-open Martina a Kamila Jirku a v kategorii MIX-open Jitka Klinkerova a Jan Tojnar. Pro lepsi informace ze zavodu sledujte tuto stranku.

9.10. OBVelmi krátká trať u JílovéhoPetr Matoušek
Po 5 měsících jsem se zúčastnil OB, tak se musím podělit o zážitky. Pražský žebřík pořádala Kamenice v Pohoří u Jílového u Prahy. Protože během závodu byly odcizeny 3 kontroly, do výsledků se započítávala jen první necelá polovina. To mi vyhovuje, protože ke konci mi docházel dech a takto jsem získal aspoň pár bodíků. Zajímavé bylo, jak jsem znervózněl Dušana startujícího o 14 minut za mnou, když mě předbíhal. Chtěl jsem se kus chytit, tak jsem s ním absolvoval několik koleček na místě, pak jsme se dvakrát přesunuli o 50 m dál a nakonec ji Dušan našel. Není to dobrá vizitka ani pro jednoho, ale divil jsem se, že je na žebříčku tak vysoko.
Ještě je třeba pochválit Líbu za vítězství v D35. Více najdete na stránkách závodu.

8.10. MTBOPoslední biky a bahnokros v BousověMartin
Český pohár MTBO skončil dvojzávodem v Dolním Bousově, kam umístili centrum svých závodů pořadatelé z Turnova. V sobotu byla na pořadu klasika a to dokonce mistrovská, v neděli pak krátká trať. Závodilo se v celkem kopcovitém lese s relativně hustou sítí cest, které byly dost často špatně sjízdné. Navíc deštivé počasí v minulém týdnu sjízdnosti moc nepomohlo. Závodní prostor se skládal ze dvou oblastí, které byly odděleny hlubším údolím, přes které vedla všehovšudy jedna blbě sjízdná cesta. Na sobotní trati se mi moc nelíbilo, že optimální postup přes toto údolí znamenal vzít kolo na rameno a běžet lesem. Jinak byla trať v rámci možností zajímavá, chyby se daly udělat, ale náročná byla především fyzicky a na rozbahněných cestách technicky. Po dojezdu se pro většinu závodníků stala nejžádanějším artiklem wapka, jenže dostat se k ní znamenalo strávit hodinu a půl ve frontě. Martina tohle narozdíl ode mě absolvovala a pěkně ve frontě vymrzla. Proto jsme brzy sedli do auta a vyrazili do tělocvičny za sprchou. Ubytovali jsme se, zahřáli sprchou a asi chtěli vyrazit někam na jídlo, když Martina zjistila, že nemá v čem jít, protože nechala na shromaždišti pod autem boty :-) Sedli jsme tedy do auta a jeli zpátky, boty tam naštěstí zůstaly a vypadalo, že jsem je asi ani autem při odjezdu nepřejel. Každopádně nebýt těch bot, přišel bych o dvě zajímavé akce. Tou první byl bahnokros. Centrum bylo v autokrosovém areálu a původně pořadatelé plánovali, že při dojezdu od sběrky do cíle objedeme téměř celý autokrosový okruh. Kvůli jeho snížené sjízdnosti od toho naštěstí ustoupili, ale jako náhradu vyhlásili závod nazvaný bahnokros, při němž bylo úkolem zdolat s kolem jeden okruh o délce asi 850 metrů. Aby se někdo přihlásil, vypsali peněžitou cenu pro vítěze (1000 Kč). A skutečně se více než 10 odvážlivců našlo a připravilo ostatním báječnou podívanou. Už při vstupu na okruh ke startovní čáře se jim začaly obalovat bahnem boty. Kdo po startu nasedl na kolo a zkoušel jet, udělal zásadní chybu. Kola se po pár metrech zalepily bahnem tak, že se přestaly otáčet a celý stroj byl o 5 kilo těžší. Rozhodovala správná volba taktiky, kterou bylo vzít hned na startu kolo na záda a celý okruh takto oběhnout - díky této variantě zvítězil Martin Dědek, jinak ředitel závodů. Druhou akcí, o kterou jsem díky zapomenutým botám nepřišel, bylo shromáždění sekce MTBO. Na tomhle „jednání“ se mi nejvíc líbí, že jde vlastně o docela neformální povídání u piva - oproti dalším svazovým sezením je to příjemný rozdíl. Nebudu zdržovat sebe ani čtenáře tím, co se tam dohodlo, stejně se to určitě brzy objeví na www.mtbo.cz. Pak už následovalo jen vyhlášení výsledků a kulturní večer v místním kulturním středisku. Objevili se dokonce i tací, kteří přijeli jen na tuto pařbu. Nedělní závod nepřinesl kromě kratších tras nic moc nového, jen bahno mi vadilo možná ještě víc, protože bylo už rozježděné. Po tomto závodě už bylo bohužel třeba kolo pořádně očistit, jenže fronta na wapku vypadala ještě hůř než včera. Proto jsme vyzkoušeli novou metodu čištění s využitím místních WC, které už stejně svoji primární funkci moc nezvládaly. Splachování měla zajišťovat hadice, kterou stačilo místo do mísy nasměrovat na kolo a efektivní čištění v krátkém čase bylo vyřešeno. Kdo chtěl mít kolo ještě čistější, ten mohl využít i další vybavení záchodů - kbelík se štětkou. Stejně ve mně ale přetrvává pocit, že víc času než ježděním na kole jsme strávil jeho čištěním. Výsledky najdete na stránkách závodů. Z ušáckých výsledků stojí za zmínku nedělní vítězství naší nové posily Mirka Kaliny v céčkách (a tedy také postup o kategorii výš) - a to v sobotu viděl mapu pro MTBO poprvé a vyptával se, co která barva na mapě znamená. Na druhou stranu jsem to ale čekal, protože při letošním Bike adventure jeli s Markétou podobný závod taky podruhé v životě, a zvítězili takřka rozdílem třídy... Co se týče našich celkových výsledků Českého poháru, počet licencí E by měl zůstat neměnný – Sádlo a já jsme se v elitě udrželi, v ženách obě dvě Martiny skončí pár příček pod čarou znamenající postup.

20.9. ODDÍLTréninky v tělocvičněTomáš Novák
Pondělkem 25. září 2006 začínáme s pravidelnými tréninky v tělocvičně. Po úvodní zahřívací košíkové střídáme překážkovou dráhu s posilováním a protahováním. Pro individuální cvičení je k dispozici posilovna. Přijďte každé pondělí od 19.30 do tělocvičny na VŠE.

19.9. OBŠtafetová klání pod SmrkemMíra
Po dopoledním sprintu v Lázních Libverda se o sobotním odpoledni všichni přesunuli do nedalekého Nového Města pod Smrkem, kde závodní O-víkend pokračoval dalšími závody České ligy štafet. Po oba dny se na startu ukázaly i dvě ušácké štafety - jedna dívčí (Jana, Romča, Verča) a jedna chlapská (Míra, Radims, Vláďa). Prostor závodu skýtající především velice fyzicky náročnou podložku, lehce podmáčenou bažinkami se spoustou klacků, sezónního podrostu s kameny, hustníky a terénními tvary, na několika místech ne zcela ideálně zmapovanou, i přesto nabízel velice rychlý běh. Farstování bylo dosti zajímavé a místy i rozdílné, takže se dost často stávalo, že se na prvním úseku čelo velice promíchávalo a mohlo se i stát, že jsem třeba běžel 15 minut úplně sám. Závod byl však docela zajímavý a místy napínavý až do samotného závěru. Počasí přálo, takže zážitky byly zajisté pozitivní. Pravda, některým zmapovaný prostor moc nestačil, a tak se rozhodli hledat kontroly i mimo mapu, ale proč ne, že? Když bylo tak hezky. Výsledky najdete tady a zbývá jen dodat, že od nás se obě štafety kvalifikovaly na M ČR, které se uskuteční poslední zářijový víkend ve Vyhnánově v Podkrkonoší.

19.9. OBSprint v LibverděMíra
V sobotu proběhl poslední 4. závod HI-TEC Cupu a zároveň také poslední závod letošní série celostátních závodů žebříčku ŽA. Celé klání se uskutečnilo dopoledne v krásném jizerskohorském lázeňském městě Lázně Libverda, jehož vznik je opředen nejednou historkou, avšak ta nejpodivuhodnější je o tlustém kohoutovi, který se tímto dostal i do městského znaku. Samotný závod byl také trošku podivný, ale i tak si myslím, že stál za to. Mapa, kterou vytvořil samotný Čenda, byla slušná, akorát ten tisk už stál za starou belu a tak čitelnost z laserovky nebyla již zcela optimální. Terén nabízel kromě upraveného lázeňského parku i vcelku zarostlý okolní lesík a především dost zarostlé údolí Libverdského potoka se strmějším svahem. Ideální obuv tedy byla ultra, neb se i část běžela přímo potokem. Závod byl rychlý, jak už u sprintu bývá a díky kopcům se člověk i docela zadýchal. Chtělo si to dost dávat pozor na popisy a kódy, ale sotvaže člověk vyrazil od kontroly a přečetl si kód té další, už musel zase brzdit, poněvadž už u ní byl a hrozilo, že by ji mohl přeběhnout. Průběh závodu byl vcelku zajímavý a až podle konečných výsledků se dalo usoudit, kdo byl toto dopoledne vlastně nejrychlejší. Ono ovšem být nejrychlejší ještě neznamenalo být vítězem, protože v rychlosti se dají kontroly nejenže poplést, ale občas i vynechat, což se několika závodníkům i závodnicím stalo osudné (že, třeba Dana Brožková se suverénně nejrychlejším časem). Na výsledky se podívejte třeba sem, já o nich nebudu moc psát. Za zmínku však určitě stojí počin našeho bývalého člena Pavlíka Princla, který se zřejmě dal na sběratelství a postupně sbírá "čerňáky" v kategorii H21E (v září 2006 ze dvou absolvovaných závodů si dva odnesl - takže 100% úspěšnost).

13.9. MTBONové oddílové cyklodresyMartin
2x Martina a 1x Martin v nových dresechSádlo na dojezdu ve ŽďáruNa závodech Českého poháru a světového rankingu na konci srpna ve Žďáru nad Sázavou jsme se představili v nových dresech. Pokud počítám správně, předchozí oddílové dresy přišly na svět před pěti roky, takže bylo opravdu na čase, aktivním cyklistům se už rozpadaly a noví členové je neměli vůbec. Jestli mě paměť neklame, poprvé máme cyklodresy zároveň s nápisem Ekonom Praha a obrázkem ušáka - ty minulé byly sice Ekonomu, ale primárně oddílu extremistů a tudíž bez ušáka. Sponzorem nových dresů je Et netera. S ní souvisí i nápis "správa obsahu" na zadní straně dresu nad kapsami. Jedním z hlavních zaměření Et netery jsou totiž CMS (content management systémy - systémy pro správu obsahu webových prezentací). Na CMS systému jNetPublish vyvinutém v Et neteře běží například prezentace nově přejmenovaného telefonního operátora Telefónica O2 nebo weby společnosti Ahold.

11.9. OBPoslední federály v "Bulharsku"Míra
Právě proběhnuvší víkend se uskutečnily letos poslední "velké" závody v OB na území "Bulharska" (pro neznalé rozuměj Morava") a dá se říci, že byly aj docela vydařené. Celý víkend vládlo velice pěkné letní počasí a díky rannímu chladu vydržel svěží vzduch ve stínu lesa docela dlouho, takže běhání bylo nanejvýše příjemné. Méně příjemné už pro některé byly délky tratí a udávané převýšení sobotní klasiky, a když přičteme i pěkných 3,1 km na start, tak už to v součtu bylo docela dost. Pravda, nám co trénujeme na rogaining, se takové vzdálenosti nezdají nikterak přemrštěné (no posuďte 3,1 km na start s převýšením 120 m a délka elitní klasiky 16,9 km s převýšením 510 m - takže v součtu pěkná dvacka), ale někteří si asi i po právu trošku stěžovali. Klasické tratě byly však dosti rychlé a spíše fyzicky náročné, než že by zatěžovaly hlavu orientačními "oříšky" a záludnostmi a tak se vyžadoval dosti rychlý běh bez většího přemýšlení a hlavně s troškou koncentrace v dohledávkách. Ve srovnání s loňskou finálovou mistrovskou klasikou se např. u mužské elity běžel jen jeden 2 km postup po asfaltu a zbytek již pěkně terénem, kde se dalo dost zakopávat o všudepřítomné klacky a občas i uklouznout ve strmějším svahu po volně ložených kamenech. Ve výsledcích hlavních kategoriích se nekonalo žádné překvapení, takže vyhráli doopravdy ti nejrychlejší z nejrychlejších (HE - Bet Procházka, Luboš Matějů a Michal Smola; DE - Marta Štěrbová, Zdenka Stará a Veronika Krčálová).V neděli byla na programu krátká trať a ta předčila snad všechna očekávání. Nečekaně pěkný terén právě hodící se na middle, slušná mapa od Radimse a docela pěkné tratě s mnoha kontrolami a s velice rychlým a líbivým začátkem (jako pro požitek z pěkného lesa), avšak po přeběhu silnice se najednou vlítlo do neprůhledného, ale vcelku dobře průběžného lesa se spoustou terénních tvarů, rýh, údolíček, jam, prohlubní a menších kamenů a srázků, kde každé sebemenší zaváhání bylo tvrdě trestáno časovou ztrátou. A i v tomto závodě dominovali specialisté. V DE kralovala Zdenka Stará před Martou Štěrbovou a Janou Panchártkovou a v HE nenechal nikoho na pochybách svým vítězstvím Michal Smola před Zdeňkem Rajnoškem a překvapením dne Honzou Šidlou. Na výsledky a další informace o závodě se můžete podívat sem.

5.9. MTBOBronz z juniorského mistrovství EvropyMartin
O víkendu se v Polsku konalo premiérové mistrovství Evropy v MTBO a součástí programu bylo také historicky první mistrovství juniorské a dorostenecké (myslím, že mládežnické kategorie měly mistrovství zatím „neoficiální“, ale to je fuk:-) Ušáky reprezentovala Martina Bochenková, která získala ve štafetě juniorek bronzovou medaili (společně s Janou Fajtlovou a Adélou Štěpánskou). Na to, že si MTBO vyzkoušela poprvé loni na jaře a pořádně se mu věnuje teprve od letoška, je to velký úspěch. Gratulujeme! Zajímavostí je, že česká reprezentace ve štafetách získala všechny bronzové medaile, která mohla získat – tedy celkem 5. Stránky mistrovství.

3.9. ODDÍL30 let EkonomuMartin
Vážení ušáci, bývalí ušáci, kamarádi i rodinní příslušníci!Vzpomínáte na Dobronice, kde jsme slavili 25. výročí založení oddílu orientačního běhu Ekonom Praha? Tak od té doby už uplynulo 5let a letos máme kulatější výročí.Rádi bychom Vás všechny pozvali na setkání při příležitosti 30ti orientačních let Ekonomu Praha, které proběhne v obci Srbsko u Kněžmosti (u Mnichova Hradiště) ve sportovně-rekreačním areálu „Ráj“ na okraji historické mapy OB „Kančí zoubek“ o víkendu 21. – 22. 10. 2006. K dispozici budeme mít i letošní orienťácké mapy „Kost“ a „Kančí Zoubek“.Součástí programu bude i Mistrovství Ekonomu.Podrobnější info najdete v pozvánce (dokument ve Wordu), ze které jsem úvodní věty zkopíroval. Hodit se bude i přihláškový formulář (Excel), v němž jsou podrobněji popsané kategorie pro Mistrovství Ekonomu a varianty ubytování. V pozvánce se píše i o adresáři všech současných i bývalých ušáků, ten sem ale dávat nebudu, protože spamovací roboti jsou celkem vynalézaví. Všichni, na které je v tom adresáři mail, ho stejně dostanou mailem :-) Termín přihlášek je 15.9., hlavním organizátorem je Milan Bochenek, takže s dotazy se obracejte na něj (email milan_bochenek@kb.cz).

28.8. OBCena východních ČechTomáš Novák
Tradiční třídenní závody na konci prázdnin, při kterém se střídá pořadatelství mezi LPU a PHK, jsme se zúčastnili já a Ondra Bláha. Letos závody proběhly nedaleko Litomyšle v terénech s bujným porostem a častými cestami. Strašákem bylo počasí, ale nakonec bylo ideálně pro běh. Tratě byly spíše běhavé, což Ondrovi vyhovovalo mnohem více než mně. Šotek se vloudil pořadatelům do rozpisu při první etapě - všichni jsme svorně běželi o polovinu delší trať, než bylo předem avizováno. Někteří to poznali už na trati, jiní s pravítkem v ruce na mapě, další dumali, jak se to mohlo stát, já to nepoznal vůbec a jenom jsem si nadával, že mám 13 minut na kilometr:)

23.8. MTBOVítězství na SixnumbersMartin
Minulý týden jsem se zúčastnil Sixnumbers - akce, která nemá mezi orientačními bikovými závody obdoby. Šestietapový závod je založen na obdobném principu jako třeba Bike Adventure – jede se podle turistické mapy a během 4hodinového časového limitu je úkolem získat co nejvíce bodů za objetí různě obodovaných kontrol. Zakladateli českého MTBO Bážovi Lepšíkovi s jeho pomocníky se podařilo výborně zkombinovat sportovní i kulturní část akce, především ta kulturní byla ojedinělá: dočkali jsme se koncertů i promítání fotek či videa z různých akcí. Když srovnám Sixnumbers s Bike Adventure, organizace BA je profesionálnější, ale Sixnumbers to dohání (a v mnohém překonává) svoji atmosférou a tím, že jde o akci pořádanou s nadšením. Při akci jsem se seznámil s několika závodníky, kteří se věnují primárně jiným sportovním disciplínám než MTBO (triatlonisté, biker co jezdí maratony, cykloturisté), a všichni odjížděli nadšeni, to myslím mluví za vše. Konec povídání, více snad bude v letošní ročence, konečně mám o čem psát… K výsledkům: Z pohledu na umístění v jednotlivých etapách (3., 5., 7., 5., 2., 3.) může po zprůměrování vyplývat, že jsem mohl skončit zase někde na bramborové pozici... V součtu však tyto vyrovnané výkony znamenaly celkové vítězství v kategorii mužů jednotlivců, když jsem se v poslední etapě dostal před novozélandského reprezentanta Darryla Taylora o pouhých 7 bodů (při celkovém součtu okolo 3300 bodů).
Dodatečně doplněno: Článek o Sixnumbers z oddílové ročenky za rok 2006.
Martin Sajal - vítěz Sixnumbers v kategorii mužů jednotlivců, gratuluje ředitel závodu BážaCelkoví vítězové Sixnumbers v jednotlivých kategoriích

5.8. OBSkončilo mistrovství světa v DánskuMartin
Dnešními štafetami skončilo mistrovství světa – obě naše štafety obsadily 5. místo, shodně nechaly za sebou po závěrečném finiši štafety Norska. „Pragovácký ušák“ Honza Šedivý dnes neběžel, na MS se ukázal naposled včera ve finálovém závodu na middlu, kde skončil na 30. místě – na to, že na MS jel spíše sbírat zkušenosti, je to určitě pěkný výsledek. Co dál dodat k MS? Jakožto člověk sledující závody z velké dálky musím ocenit, kam až se posunula technika. Online video přenos s komentářem dokázal přenést atmosféru MS i někam k počítači do bytu či kanceláře. A sledování postupů závodníků pomocí GPS během závodu, to bylo teprv něco – zvlášť ukázky postupů posledních úseků ženských štafet a chyb, kterých tam rozhodně nebylo málo. Pár odkazů: stránky MS, mapy a postupy, v češtině je k MS nevíce asi u Bédi.

2.8. OBDana Brožková bronzová na MSLáďa Matušín
Aktuální zpráva z Dánska: Dana Brožková získala v dnešním závodě na klasické trati na mistrovství světa bronzovou medaili. Gratulujeme k super výsledku! A teď méně aktuální zpráva, nicméně více týkající se ušáků: Honza Šedivý už má na MS za sebou závod ve sprintu, kde postoupil do finále a v něm obsadil 37. místo. Další závod ho čeká v pátek - bude to middle, kde rovněž úspěšně zvládl kvalifikaci. A teď další aktualita: Na mediaili útočil i Michal Smola, nakonec na něj zbyla jen bramborová. I tak jde o vynikajicí výsledek. Více o MS se dočtete třeba u Bédi.

1.8. MTBOBike Adventure - 3. místo v týmechMartin
V týmové soutěži cykloorientačního bodovacího závodu dvojic Bike Adventure obsadil Ekonom pěkné třetí místo. Nejvíce bodů přinesli překvapivě extremisti Tomáš Vaněk s Alicí Prchalovou za 3. místo v mixech. Od ostatních se ale asi čekal větší příspěvek... V sobotu jsme sice s Vendulou zkompletovali double, když jsme vyhráli dvě etapy za sebou, loňskou nedělní a letošní sobotní. Jenže jde o závod dvouetapový a ta nedělní se vyvíjela špatně už od začátku - po zapsání několika bodových hodnot na mapovém startu jsme zjistili, že jsme si sedli na zapisování bodů do mraveniště... Asi se nám hodně líbila kontrola na Velké Deštné za 80 bodů, že jsme ji při plánování trasy započítali dvakrát a vyrazili na výrazně horší variantu severním směrem. A protože ta jižní znamenala při stejném fyzickém výkonu o zhruba 100 bodů více, pád pod stupně vítězů nás neminul. V kategorii mužů se nedařilo největším favoritům, mezi něž experti řadili i Sádla s Křižákem. Ti skončili na 15. místě, dvě příčky před Dušanem a Lybarem.

22.7. WEBPřidána mapa Botič riverMartin
Po delší době jsem se dostal k aktualizaci něčeho jiného na webu než aktualit... Nejvýznamnější změna je vidět v sekci mapy, kde je přidána mapa Botič river z letošního Přeboru Prahy ve sprintu. Krom toho došlo k aktualizaci několika neaktuálních informací a odkazů.

16.7. OBCena Horního SlavkovaLáďa Matušín
V bažinatém prostoru za Horním Slavkovem, kde jsme loni společně s Baníkem Sokolov pořádali áčka, se před týdnem uskutečnily tradiční sokolovské třídenní - Cena Horního Slavkova. Myslel jsem, že Sádlo třeba o závodech napíše, když už má doma ten internet, ale nic. Nevadí, ke článku ze stránek Severky Šumperk není třeba nic dodávat. Snad jen info o výsledcích, Sádlo skončil celkově o pár sekund druhý, kompletní výsledky najdete na stránkách závodů.

7.7. OBLíba Fantová bronzová na veteránském MSMartin
Na veteránském mistrovství světa, které se tento týden běželo v Rakousku, dosáhla velkého úspěchu Líba Fantová, když vybojovala v kategorii D50 bronzovou medaili. Gratulujeme! Výsledky dalších ušáků:Jirka Šedivý 21. místo v H50, Dáša Kunová 30. místo v D40, Mirka Šedivá 40. místo v D45 - všichni postoupili do finále A, Jura Janeček 28. místo v H35-finále B. Opět se potvrzuje, že našemu oddílu dělají v klasickém OB nejlepší jméno veteráni :-)Do ČR putují dvě zlaté medaile - v D50 ještě lépe než Líba zaběhla Alena Rosecká, velmi cenné je vítězství Petra Henycha v H45 - za ním skončila taková slavná jména jako 2. Jorgen Martensson a 3. Jožo Pollák.

3.7. ODDÍLRočenky ke staženíPetr Matoušek
Díky Mírovi si můžte stáhnout další oddílové ročenky (2000, 2001). Z tohoto tisíciletí chybí jen 2003, tak kdybyste ji někdo měl...

2.7. MTBOPoslední jarní MTBOMartin
Martin na trati free orderu v ŘásnéMinulý víkend skončila jarní část bikové sezóny. Zajímavá akce se však konala ještě předtím ve čtvrtek, kdy Fanda Pašek pořádal na Kamýku tréninkový závod. Terén pro MTBO sprint téměř ideální, trať v podobě scorelaufu zajímavá - vše vypadalo na příjemné a užitečné rozjetí před víkendem. Čelní srážka se Smíškem na 5 metrů široké asfaltové cestě (já přijížděl z louky zpoza křoví a on koukal do mapy) už tak příjemná nebyla. Asi minutu se sbíráme ze země a zjišťujeme, jestli jsme celí - jsem na tom hůř. Koleno je naštěstí jen odřené, z brzdového kotouče na přední brzdě je však nepoužitelná osmička a z předního kola vlastně taky, i když použitelná trochu víc. Závod jsme ale oba dojeli, Smíšek vyhrál a já byl druhý… Páteční lítání mezi prací a cykloservisem bylo nakonec úspěšné a tak jsem o víkendu mohl nekolo nechat ve sklepě. Na pořadu bylo mistrovství republiky na krátké trati a následný pohárový free order v Řásné u Telče, kde už se závodilo před pěti lety. Po předchozích dvou MTBO víkendech, které se moc nepovedly (v Liberci bylo na vině počasí), se daly čekat zase pěkné závody. A pěkné opravdu byly - základ položilo hezké počasí, suché a pro jízdu na kole vhodné cesty. Sobotní závod mně osobně přišel dost jednoduchý, zvláště pak úvodní vyloženě cyklistická část. Výsledky však ukázaly, že to zas až tak pravda nebyla, chyby se dělaly. Každopádně to byl velmi rychlý závod a líbil se mi. Překvapení přišlo v cíli - i závodník, jehož sestup z elity se zdál předem jasný (výsledky dosavadních závodů i mezičasy z nich nedávaly moc nadějí), se může vzpamatovat. 8. místo na MČR na krátké trati jsem opravdu nečekal, i ztráta byla malá - 3 minuty na vítězného Tomína a něco přes minutu a půl na bednu, závod byl velmi vyrovnaný. Volba trasy nedělního free orderu nebyla vůbec jednoduchá, alespoň v mužské elitě. Z mezičasů je vidět, že mnozí závodníci vymýšleli svůj postup na startu hodně dlouho - já na tohle nikdy nebyl a odjížděl jsem prý dříve než tři minuty přede mnou startující Jarda Polák. Navíc první 3 kontroly mi přišly celkem jasné, i když to úplně pravda nebyla - první a druhou jsem měl jet v opačném pořadí. Před postupem na trojku už jsem si mohl přeložit mapu tak, abych viděl všechny zbylé kontroly - postup byl delší a po slušné cestě do kopce, což je pro mě vždy optimální místo pro naplánování trasy. Ale ani na kopci jsem si nebyl jistý ani přesným pořadím kontrol, ani tím, zda je moje zvolená trasa nejvhodnější. Ale mezi ty lepší patřila určitě. Projel jsem se opět pěkně, ani se moc oproti jiným free orderům neběhalo, vrcholu Javořice se mi podařilo vyhnout (a byla to správná volba). Prostě moc pěkný závod, letos asi nejhezčí. Zase mě začalo MTBO bavit, nedělní 7. místo na tom mělo určitě také nějaký podíl... Výdledky najdete na stránkách závodů.

Vraťme se ještě fotkami k předchozím závodům - na prvním závodě ve Vidnavě se mezi ženami-neeliťačkami dostaly na bednu hned dvě ušácké Martiny (Volfová a Bochenková), v Brně pak Martina Volfová zkompletovala sbírku medailí třetím místem. Z Liberce žádné fotky nejsou, tam se nám výsledkově moc nedařilo (byli jsme tam jen ve dvou a Martina se tam už spíše soustředila na maturitu...), zato kola se nám v bahně podařilo zničit dokonale - mně po první asi tisícové investici do vyčištění a zprovoznění naprosto zapraseného kola ještě umřela odpružená vidlice, takže celková cena za Liberec vyšla okolo 8 tisíc Kč, pravda ta vidlice už byla načatá z loňských bahenních prázdninových závodů...
MTBO Vidnava krátká trať - 1. Martina Volfová, 3. Martina BochenkováMTBO Brno free order - 3. Martina Volfová

1.7. OBHonza Šedivý nominován na mistrovství světaLáďa Matušín
Pokud mě paměť neklame, ještě nikdy se nezúčastnil ušák toho nejvýznamnějšího mistrovství světa mezi orientačními sporty, tj. mistrovství světa dospělých v klasickém orientačním běhu. Nepodaří se to ani letos, i když jak se to vezme… Do týmu pro srpnové mistrovství světa v Dánsku se dostal Honza Šedivý. Gratulujeme k velmi překvapivé (kdo by to na začátku roku čekal…), ale vzhledem k výsledkům nominačních závodů zasloužené nominaci! Šéďa sice od letoška běhá za Pragovku a za Ekonom už jezdí jen LOBy, ale je naším odchovancem a budeme mu držet palce. Pro úplnost dodávám, že se zároveň nominoval i na akadmické MS, které se poběží na konci srpna na východním Slovensku - tam by měl reprezentovat i naši školu.

29.6. ODDÍLLOS VANOS CUP 2006Petr Matoušek

V rámci večera otevřených dveří u Petra Matouška se 28.6. uskutečnil běh do vrchu z Prokopáče do Werichovy ulice - cca 1 km, převýšení 90 m. Tento běh Petrem vymyšlený jsem zneužil (jako spoluzakladatel a samojmenovaný prezident) k propagaci klubu LOS VANOS a promptně jsem jej nazval Los Vanos Cupem 2006. Sehnal jsem i stylovou hlavní cenu – tlustého ušáka – viz. foto vítěze.

Dovolím si Vám popsat své zážitky:

Již příjezd do Werichovy ulice byl příjemný, teda kromě tý vody shora padající a faktu, že jsem jel na kole. Nicméně hned u dveří jsem potkal celebritu – nejmenovanou rosničku z ČT. Usmáli jsme se na sebe – a já si říkám – ten Petr má ale sousedy. To jsem ještě netušil že z balkonu vidí k oddílovým celebritám – Zlesiům. O tom, že kousek vedle bydlí nezkorumpovatelný expremiér Standa ani nehovoře. Po zaparkování mého milovaného MTB do garáže, jsem byl uveden do bytu, kde se na stole kupily laskominy nevídaných druhů a vzhledů. Nehovořím zatím o tom, jak to chutnalo, protože jsem musel udržet svůj chtíč po žrádle až do závodu. Časem se dostavili i další sportovci. Po chvilkovém zaváhání – poběžíme nebo ne (venku lilo jak z konve) zvítězila naše touha po vavřínech a vyrazili jsme na start. Zranění členové oddílu a Petrova přítelkyně Katka utvořili přes nevlídné počasí diváckou kulisu, kterou můžete zažít jen na stadionech s kapacitou nad 50.000 diváků (to ale musíte do zahraničí …).

Start prvního ročníku Los Vanos Cupu se odehrál ve 20.00 hodin středoevropského času pod železničním mostem v Prokopském údolí – křižovatka s ulicí Do Klukovic. Cestou na start jsme potkávali alkoholem znavenou mládež – část Prahy dostávala již vysvědčení již tento den – kvůli všesokolskému sletu. Na startovní čáře dokonce jeden mladík spal. Požádal jsem jeho „kolegy“ v boji s alkoholem, aby ho dali stranou, aby je něco nepřejelo a my mohli odstartovat.

Pak se ozval startovní výstřel a my vyrazili jak splašené stádo vpřed. Říkal jsem si – šetři síly – kopec dlouhý, prudký, počasí naprd, nejsi stoprocentně fit – ale jakmile se běží, všechna předsevzetí stranou a člověk musí jít na krev. Cestou jsme míjeli rozjařenou mládež a já jsem se postupně propadal směrem vzad. Krev mi bušila ve spáncích, ale nevzdával jsem to. S odstupem času musím říci, že to byl úžasný zážitek běžet jen na čas – po 10, či kolika letech. Zpět na trať. Můj vodou chlazený motor – pořád lilo - se postupně dostával do svých obrátek a poslední třetinu trati jsem dokonce byl schopen vnímat své okolí. Nakonec jsem po tuhém boji zabodoval a doběhl si pro krásné třetí místo ( co na tom, že jsme běželi tři).

Zbytek večera již proběhl v euforii z bedny, teplé sprchy, dobrého jídla a pití.

Takže za rok na Los Vanos Cupu ve větším množství čau !

Peciš
Výsledky:
1.Petr5:33
2.Ondra Blaha5:48
3.Peciš6:37

26.6. ROGAINING10. Mistrovství ČR v rogainingu je za námiMíra
Poslední červnový víkend proběhlo ve Žďárských vrších v okolí Devíti skal jubilejní 10. Mistrovství ČR v rogainingu s centrem v kempu obce Sněžné v Milovech. V prostoru o rozloze více než 230 čtverečních km bylo rozmístěno 67 kontrol s ohodnocením od 30 do 90 bodů. V pravé sobotní poledne za slunečného a teplého počasí se na celých 24 hodin vydalo na trať 59 týmů (převážně dvoučlenných), které se snažily sesbírat maximální počet bodů. Terén zde na Vysočině je vskutku nádherný, mírné kopce, spousta vodotečí a podmáčených oblastí, vrcholové partie se skalními věžemi a z hlediska rychlosti pohybu mimo cesty neskutečně náročný s velkým množstvím polomů a popadaných stromů a větví, které pohyb dosti znepříjemňovaly. Tratě a umístění kontrol byly velice pěkné a vyvážené s těžšími i lehčími dohledávkami, které umožňovaly různé varianty sběru a postupu mezi kontrolami. Škoda jen, že některé kontroly se nepodařilo umístit na ta pravá místa, která označil a oštítkoval stavitel tratí a tak dohledání těchto kontrol stálo více času, úsilí a v nemálo případech i pár silnějších slovních výrazů. Třeba za umístění kontroly na Čtyřech palicích nemůže zrovna pořadatel, ale nějaký vtipálek přesunul kontrolu z vrcholu jedné skalní věže na druhou, čímž způsobil dosti týmům nemalé problémy při jejím dohledání. I přes tyto nedostatky byl závod velice povedený a patřil rozhodně k těm náročnějším, a to ať po stránce strategie a plánovaní, tak i po stránce fyzické a mapové. Na výsledky se můžete podívat zde. Za zmínku stojí, že celkovými vítězi se stali Míra Seidl s Petrem Bořánkem, kteří nasbírali 3390 bodů, nejlepším mixem byli již tradičně manželé Horovi.

23.6. ROGAINING10. Mistrovství ČR v rogaininguMíra
Tak zítra startuje již 10. Mistrovství ČR v rogainingu. To znamená, že již 10 let máte možnost se účastnit tohoto nádherného a přitom náročného závodu, se kterým se prodíráte dnem i nocí po lesích naší republiky. Zítra v pravé poledne tedy odstartuje jubilejní ročník a to doopravdy v srdci naší republiky ve Žďárských vrších s centrem v Milovech. Lákadlem pro tento závod jsou i vypsané prémie podle umístění na pokrytí nákladů při 7. MS, které se uskuteční v půlce října nedalo australského Sydney. Více o závodě se dozvíte zde.

23.5. MTBONepříliš povedená mistrovství v BrněMartin
Hromadný start štafetO víkendu se v Brně u tamní přehrady konaly 3 mistrovské závody, které pořádal oddíl Pells. Vše začalo v sobotu dopoledne historicky první mistrovstvím republiky ve sprintu. Bohužel nešlo o premiéru příliš podařenou, především kvůli podle mě velmi nepovedené stavbě trati. Postupy, kde se ukáže jako jasně nejlepší běh lesem s kolem na zádech, by se při MTBO neměly objevovat a při sprintu už vůbec ne. Běhalo se tolik, až mě to znechutilo. Nějak se nám ty orientační sporty začínají prolínat – tenhle sprint by asi rychleji absolvoval běžec bez kola, loni by zas mistrovství v pěším OB na klasice určitě vyhrál závodník na kole :-) Dále bych jmenoval výrazně přešvihnuté směrné časy a nebezpečnost závodu - při nahnání závodníků všech kategorií do lesa po minutě bylo zázrakem, že nedošlo k žádné srážce závodníků. Pozitivní bylo, že se začalo dařit Mírovi, když dojel na 8. místě. Odpoledne se pokračovalo štafetami, které byly zajímavé už od počátku. Vidíte dvě fotky, které znázorňují hromadný start.Sádlo při hromadném startu 50 prvních úseků nejprve vyrazilo na asi stometrový běh ke svým kolům, aby pak rychle nasedli a vystartovali do krátkého kopce, za nímž se museli postupně seřadit na asi metr širokou pěšinku hustníkem. Ti nejrychlejší to napálili opravdu rychle, ovšem za mapovým startem se ukázala známá pravda – ten první při hromadném startu jede zpravidla do háje. A většina ostatních za Martinem Ševčíkem do toho háje skutečně zamířila (jemu to tedy moc nevadilo, na předávku stejně přijel první s velkým náskokem). Míra opouštěl startovní prostor jako úplně poslední, zato s mapou v klidu složenou do mapníku. Na druhé kontrole, která byla společná pro všechny, už byl mezi prvními. A do lesa mě poslal na krásném druhém místě. Naděje na medaili však mizí už při postupu na třetí kontrolu. Po prvním sjezdu, kde se dá kolu něco udělat, mám zadní kolo prázdné :-( Slabin mám hodně, ale rychlost výměny duše je jednou z největších. Na druhou stranu oproti výměně na Vidnavě jsem byl rychlejší asi o 40 %. Rodinka na výletě, která se zájmem pozorovala moji práci, si rozšířila slovník o několik nepublikovatelných slov... ). Každopádně to znamenalo propad z průběžného třetího místa na zhruba patnácté. Do předávky jsem se posunul na osmé. Milan Jalový na posledním úseku předjel všechny tři štafety, u nichž se o tom dalo uvažovat – v cíli z toho tedy bylo stejně jako před třemi lety 5. místo. Nebýt defektu, jeli bychom o medaili :-( Zvítězila Tesla Brno před Turnovem a USK Praha. V neděli následoval scorelauf a po štafetách, které se mi když nepočítám to píchnutí líbily nejvíc (protože se jezdilo na kole a neběhalo), jsme se vrátili zase tomu, co opravdu nemusím – lezení do prudkých kopců s kolem na zádech atd. Nebýt toho, sám o sobě by závod nebyl tak špatný. Míra opět zabodoval, když skončil na 5.místě a jen 2 minuty chyběly k tomu, aby se ukázal na stupních vítězů se svým 10 let starým kolem bez odpružené vidlice. Když vše sečtu, šlo o závody, které mi MTBO docela znechutily… Negativní ohlasy se objevily i v diskuzích na www.mtbo.cz - první diskuze a diskuze pod druhým článkemVýsledky najdete na stránkách závodů.

1.5. ODDÍLI letos podporujeme výkonnostní sportMartin
Pří prvomájovém pohledu z okna je jasné, že zimní sezóna je dávno za námi a na horách už lyžují jen největší šílenci. Přesto se teď k LOBům vrátíme… Nedávno se sešel oddílový výbor (konečně) a rozhodl, že oddíl bude stejně jako v minulých dvou letech podporovat výkonnostní sport. Zde se můžete podívat, kdo si vyjel v LOBech nejlepší výsledky a tím pádem body do našeho žebříčku a na konci roku se bude moci těšit na příspěvek na zakoupení nějakého sportovního vybavení:
Míra Seidl – 5 bodů
Honza Šedivý – 4 body
Martina Volfová – 2 body
Veronika Kupcová – 1,5 bodu
Nejhodnotnějšími výsledky byly 5. místo Míry Seidla na MČR na krátké trati a 4. místo Honzy Šedivého v celkovém pořadí žebříčku.
Systém podpory výkonnostního sportu samozřejmě zohledňuje i výsledky disciplín, jejichž sezóna právě naplno začíná – tedy klasického OB a také MTBO. V OB se čeká další ústup ze slávy vzhledem k přestupu Honzy Šedivého do Pragovky, ale první hodnocené závody (nedělní béčka) ukázaly, že vše může být jinak – Martina i Míra skončili na bedně. U MTBO se pak nedá odhadovat skoro nic, zatím ani to, zda bude někdo jezdit letos elitu…

28.4. ODDÍLVelikonoční soustředění proběhlo na BranžežiPetr Matoušek
Přes uvedené problémy s ubytováním bylo letošní ušácké velikonoční soustředění povedené, účast bohatá, trénink vydatný a doprovodný program zábavný. Dík patří Pecišovým, kteří zajistili bydlení, Sádlovi, Veronice, Radimovi a dalším za kvalitní tréninkové tratě a taky našim oslavencům za dostatek iontového nápoje. Škoda, že nedorazil putovní snowboard, ale i tak měly pondělní štafety velký náboj. Jen nevím, kdo vyhrál. Na pár dalších fotek je možno se podívat, na polovině jsem já, ale když mi pošlete další, rád je tam přidám.

23.4. ODDÍLZlodějská agentura v Českém rájiMartin
Velikonoční svátky jsme strávili v okolí Branžeže a ač akci nemůžu hodnotit z pohledu běžného běhajícího ušáka (více času jsem strávil na kole), myslím, že minimálně ze sportovního pohledu se hodně povedla. Jen jedna věc (nejen) mě pěkně naštvala a rád bych se o ni s ostatními podělil… Atraktivní prostor způsobil, že se na Velikonoce přihlásilo mnohem více lidí, než je obvyklé, a tak jsme se do původně objednaného ubytovacího zařízení nemohli vejít všichni. Objekty pro ubytování asi 15 lidí, pro které by chybělo místo, se najít podařilo. Po příjezdu se ukázalo, že poměr cena/kvalita u doobjednaných chatek je snad nejhorší, co jsem kdy zažil – za hodně peněz málo místa a komfortu. To by samo o sobě zas tak hrozné nebylo – komfort většina z nás nepotřebuje a úplně nejchudší náš oddíl taky není :-) Naštvalo až zjištění příčiny té naprosto neodpovídající ceny. Prodejní cena přes agenturu zajišťující ubytování byla ne dvakrát, ale skoro dvaapůlkrát vyšší než cena, za kterou nabízel chatky (normálně veřejně na internetu) jejich provozovatel! Tohle se tedy nedělá – na přednáškách z cestovního ruchu nás přece učili, že odměna pro zprostředkovatele se počítá jako provize, ne přirážka. A kdyby to tak náhodou v některých oblastech neplatilo, přirážka cestovní agentury ve výší přes 100 procent je prasárna. Z toho plyne následující doporučení: Nespolupracujte se společností Agentura Pe-Pe zajišťující ubytování v oblasti Český ráj, nevyplatí se vám to. A teď bych ještě nejradši zoptimalizoval tyto stránky pro vyhledávače, aby si zprávu přečetlo víc lidí…

20.4. OBŽebřík v ŘevničověPetr Matoušek
Trochu se zpožděním je zde aspoň krátké připomenutí závodu konaného minulý víkend u Řevničova. Byl to docela běžák, ale žádný terén není radno podcenit, jak jsem se přesvědčil nejen já hned na první kontrole. Mezi 6. a 14. kontrolou jsem se držel nějakého borce, který sice z toho lehce znervózněl a pár chybičkám se nevyhnul, ale i tak jsem velmi vylepšil své obvyklé tempo. Škoda že jsem se pak vyčerpán zcela ztratil, když mi před 15. kontrolou zdrhnul. Ale zkušenost dobrá. Mezi ušáky se tentokrát nejlépe vedlo Janě B. (3. v D35L), Hance a Ondrovi. Kompletní výsledky jsou zde.

11.4. OBPořádání PP ve sprintu máme za sebouMartin
Pořádání Přeboru Prahy ve sprintu máme za sebou, snad i docela úspěšně. Nadávat jsem nikoho neslyšel (snad to nebylo jen tím, že jsem neměl čas se mezi doběhnuvšími závodníky pohybovat) a někteří dokonce závod i chválili. A hlavně vyšlo počasí, ve srovnání s povodněmi a sněhovými kalamitami, které nám letošní jaro přináší, bylo naprosto úžasné. Co mě v souvislosti se závody nejvíc zaujalo? Mapu jsme dokončovali nedlouho před závodem, jak se však ukázalo, až příliš brzy. O víkendu tři týdny před závodem jsem domapoval úsek za Botičem (který naštěstí pro závod použit nebyl). Hned v dalším týdnu do čerstvě zmapovaného prostoru vjela těžká technika přestavovat jez na Botiči. Novou obrovskou cestu a vykácené křoví jsem ještě do mapy doplnit stihnul. Nové kupky, hromady kamení a zbourané srázky u jezu už ne. Další znehodnocení mapy přišlo těsně po jejím vytištění - ze zmapovaných dvou budov ohraničných plotem v severovýchodní části mapy nezbylo nic. Velkou budovu rozebrali a odvezli, stejně tak plot. Druhá budova vzdorovala až do středy před závodem, měla pevnější konstrukci. Bagr ji však přemohl. A aby toho nebylo málo, v den závodu při roznášení kontrol jsem spatřil dělníky, jak rozebírají plot u hřiště, který měl svůj význam při jedné volbě postupu. Ale snad nakonec aspoň všichni závodníci měli stejné podmínky. Další záležitostí je účast. Cílem proběhlo pouhých 406 závodníků! To je na Prahu strašně málo. Kde jsou ty časy, kdy se PŽ na Valech před třemi roky zúčastnilo 670 běžců, nebo rok předtím na Juliáně 630. S tím, že účast na sprintu bude nižší než na klasických závodech, se asi dalo počítat - ne každý pojede na závody kvůli 20 minutám v lese. Ale i ostatní dosavadní oblasťáky neměly nijak vysokou účast, pohybovala se okolo 460 lidí. Co se se všemi o-běžci stalo? Ještě se neprobudili po zimě? Ukončili kariéru? Oproti minulým létům ubylo hlavně dětí. Není už pro ně orientační běh atraktivním sportem? Nebo jen teď do žákovských kategorií přišly slabé populační ročníky? A co na to Jan Tleskač? Poslední věc, tratě. Musím se pochválit. Moc se mi líbilo, jak se je podařilo postavit. Tedy alespoň začátek. Byl super zážitek se postavit do prostoru těsně za startem, kde se nacházelo na ploše 100 x 50 metrů asi 10 kontrol. Za těch asi 10 minut, co jsem tam postával, asi jen pět procent závodníků šlo přesně ke své kontrole. Ostatní chybovali, nebo se aspoň zastavovali. Fakt mě to bavilo :-) Směrné časy taky vyšly podle plánu - závod byl schválně postaven trochu delší než 15 minut podle prováděcích pokynů, ale horní hranice 20 minut byla překročena jen u mála kategorií.

30.3. OBSezóna OB odstartovalaPetr Matoušek
O minulém víkendu se rozběhla jarní závodní sezóna prvními závody v Praze - Klánovicích. Na nočním jsem nebyl, tak se reportážička týká jen denního. V rámci tréninku na půlmaratón jsem se přihlásil do H21L a trénink to byl vydatný. Sice po rovině, ale 17 km po bahně, sněhu a ledu dalo zabrat. Navíc jsem si to, jak je mým zvykem, ještě trochu protáhl. A taky jsem musel běžet na shromaždiště a start, protože České dráhy přesností neoplývají. Závodu se zúčastnili i někteří špičkoví běžci, takže zrcadlo mé výkonosti bylo neúprosně nastaveno. Ale není důležité vyhrát... Díru do světa neudělali ani další Ušáci, jejichž účast nebyla početná. Ale představily se naše jarní posily Ondra a Patrik. A Líba zaběhla pěkné 12. místo v D21L. Výsledky najdete zde.

15.3. OBSpuštěny stránky Přeboru Prahy ve sprintuMartin
Ti nejvíce všímaví z vás si možná všimli změny závodů avizovaných nahoře na stránce - spustili jsme stránky historicky prvního Přeboru Prahy ve sprintu, který budeme pořádat v sobotu 8. dubna v Praze - Petrovicích v prostoru pro závody v OB dosud nepoužitém a na nové mapě nazvané Botič river.

5.3. ODDÍLBruslařský orienťákMartin
Pískovny Na Barabě u Mělníka byly v neděli dějištěm zajímavého závodu - orientačního bruslení. Netradiční disciplína přilákala velké množství závodníků (myslím, že více než 100) jak z řad bruslařů, tak z řad orienťáků. Ušáci se mezi nimi neztratili, byli jsme jedním z nejpočetnějších oddílů - přijelo nás 7 - známí propagátoři bruslení Fantovi, Karel, Martina s Bárou a já. Pískovny byly při těžbě vytvarovány celkem rozmanitě - několik lomů navzájem propojených, sem tam nějaký ostrůvek nebo dlouhý poloostrov. Bohužel počasí, na němž je takový závod hodně závislý, nebylo úplně stoprocentní - pár čísel sněhu na ledě po pátečně sobotní chumelenici závod na jedné straně (mapově) zjednodušilo a na druhé (fyzicky) ztížilo. Hlavně ale nebyl dostatečný mráz k tomu, aby bylo možné přejet na bruslích mezi dvěma hlavními částmi prostoru - v úžině byla voda. Takže nezbývalo než na bruslích přebíhat asi 20 metru široký a 3 metry vysoký val - převýšení tedy rozhodně nebylo avizovaných 0 metrů :-) Na desetikilometrové trati složené ze tří okruhů jsme val překonávali v každém okruhu dvakrát. Na druhou stranu, překonávání kousků pevniny učinilo závod zajímavým i z hlediska volby postupu. Z počátku závodu jsem se držel toho, že si chci hlavně užít bruslení - ovšem objíždění poloostrova pro mě v prvním kole znamenalo zhruba minutovou ztrátu oproti variantě přeběhnout těch 30 metrů po hlíně, trávě a kamenech.V dalších kolech už jsem se dostal do správného závodního zápalu, takže jsem pro pár ušetřených sekund pevninu přebíhal a ničil brusle, a vůbec jsem šel do závodu mnohem víc naplno, než by odpovídalo mému v poslední době tradičnímu turistickému přístupu. V cíli jsem toho měl opravdu dost. Znamenalo to čas okolo 43 minut a ztrátu zhruba 5 minut na vítěze, kterým byl alespoň podle předběžných vyvěšených výsledků Ondřej Skripnik. Co dodat na závěr: Byl to super zážitek! Díky pořadatelům, že takový závod vymysleli a uspořádali - vůbec nevadí, že organizace nebyla úplně dokonalá. Kdybychom my pořádali závody s takovým nadšením... A všem doporučuji, až zas budou mrazy a objeví se další podobný závod, určitě ho vyzkoušejte! Stránka s výsledky, fotkami, atd.

23.2. OBRegistrace na OB pro rok 2006Míra
Tak už zbývá jen několik dní do uzavření registrace pro pěší OB na rok 2006. Do konce února se mají registrace poslat v povinném formátu na patřičná místa. Kdo z ušáků se chce nechat zaregistrovat, tak tak již musí neprodleně učinit v našem přihláškovém systému. Vše o registraci za EKP se dozvíte na mailu z.jana@quick.cz.

23.2. LOBKonec sezóny LOBMíra
Tak nám pomalu skončila sezóna v LOB v roce 2006. Ještě sice probíhá několik světových závodů (např. právě ME dospělích a MSJ v ruském Ivanovu), ale naše žebříčky a soutěže jsou již uzavřeny. A jak si v letošním roce vedli ušáci? Letos to nebylo již tak slavné jako léta předešlá. Vesměs nemáme žádnou mistrovskou medaili v mužích ani ženách, i když k nim někdy bylo hodně blízko. Štafety se nám na úvod sezóny nevyvedly, ale jinak si myslím, že letošní rok byly velice pěkné závody. A jak to dopadlo? V soutěži družstev jsme po dlouhé době nevyhráli a skončili druzí těsně za Kotlářkou o dva body. Velký souboj se však udál o třetí místo, kde se stejným počtem bodů akorát s lepším skore na třetí místo dosáhl Zdravotník Praha před Jilemnicí a Novým Městem na Moravě. V poháru Elity se letos nejlépe vedlo Honzovi Šedivému, který skončil na 4. místě, dále pak 7. Míra a 16. Radim, v ženách pak 5. Martina a 6. Verča. V kategorii D21A si elitu pro další rok opět vyjela Dáša. Vše podstatné o sezóně LOB najdete zde.

9.1. LOBPoslední příprava před MČR štafet LOBMíra
Tento víkend proběhl na biatlonových tratích na Eduardu poblíž Mariánské v Krušných horách již 10. ročník přeboru PRE v LOB a spolu s ním i veřejný závod v LOB. Ušáci v rámci soustředění LOB využili tento závod jako poslední měřenou prověrku před prvními závody celostátního žebříčku LOB a Mistrovství ČR v LOB štafet, které se pojede příští víkend 14. a 15.1. 2006 u Smejkalovy chaty v Kněžicích poblíž Benecka v Krkonoších. Závod na krátké trati, který připravila STOPA Praha v malém prostoru v areálu biatlonových tratí se středně hustou sítí upravených stop a spoustou sněhu a padlých či polámaných stromů od námrazy, nabídl i několik zajímavých voleb postupů a vcelku solidní lyžařské vyžití. Třeba Duško se zamotal hned v postupu na svou první kontrolu a tím chytil docela slušný zásek. Jinak se všem zúčastněným ušákům docela dařilo a vzájemný souboj Ušáků s Kosy z Plzně vyšel vítězně pro ušácké barvy (1. Míra, 2. Mlátil, 3. Radims, 4. Stenly ml.), Verča v ženách neměla žádnou konkurenci a spolehlivě si odnesla tričko pro vítěze. Takže víkend splnil očekávaný cíl a na závěr ještě skláním poklonu před některými účastníky z PRE, kteří na 1,5 km2 vydrželi kroužit a hledat oranžovobílé lampiony hned několik hodin.

3.1. LOBHonza Šedivý nominován na Světový pohárLáďa Matušín
Honza Šedivý se na základě výsledků nominačního závodu nominoval na první sérii letošního Světového poháru, která se koná v lednu ve Finsku. Gratulujeme! Co z toho podle mě vyplývá: 1. Honza je v současnosti asi jediným orienťákem, který je členem reprezentace jak v LOBech, tak v pěším orienťáku (na podzim běžel jako člen skupiny U23 Euromeeting); 2. Obhajoba stříbra z na MČR štafet bude kvůli Honzově nepřítomnosti na šampionátu hodně moc složitá. Navíc další kandidát do štafety Kazdič je prý někde v Anglii, tak uvidíme, kdo se vedle Sádla a asi Radima do první štafety nominuje...


Archivy zpráv z dalších let:

2017 - 2016 - 2015 - 2014 - 2013 - 2012 - 2011 - 2010 - 2009 - 2008 - 2007 - 2006 - 2005 - 2004 - 2003 - 2002

Zprávy od konce roku 2017 a novější se nachází na novém webu Ekonomu.

top


© Ekonom Praha
Martin Sajal
Petr Matoušek
design: Vladislav Kalous