VŠTJ Ekonom Praha - oddíl orientačního běhu
Střihej ušáku!!!
  Aktuality
  Závody
  Mapy
  Oddíl
  Kontakt
  Fotky
  Stáhněte si
  Sponzoři
  Odkazy
 
  Přihlášení do oddílové databáze:
 
Username:
Heslo:

Neaktuální aktuality (rok 2003)

 • 23.12. ODDÍL Jsou zde výsledky tradičních oddílových anket (Ušák roku, Výkon roku a Objev roku) za letošní rok. O pořadí se jako tradičně rozhodvalo až na výročce, a tak je logické, že aktuální výsledky nemohly být umístěny do oddílové ročenky, která se tiskla už před výročkou...
 • 16.12. ODDÍL Ve čtvrtek se U Medvídků konala oddílová výroční schůze, jako již tradičně spojená se sponzorskou večeří a letos také s prvním sudem piva zdarma. Novým předsedou oddílu se stal Martin Čevela, který nahradí odstupujícího Juru Janečka. I složení oddílového výboru se měnilo, už je opět jen devítičlenný - na vlastní žádost své působení ve výboru ukončili Petr Stejskal (služebně nejstarší člen výboru) a Zdenda Sokolář, který své aktivity přesouvá zpátky k Náchodu.
 • 7.12. OB V sobotu se kromě Pražského rallyesprintu konala na Strahově i Valná hromada ČSOB. Každý třináctý delegát s hlasem rozhodujícím byl z Ekonomu, měli jsme své zástupce ve všech sekcích – Míru za OB, Peciše za LOB a Martina za MTBO. Jednání mělo relativně hladký průběh, kromě obvyklých bodů programu se hovořilo i o tom, jak současná vláda a příslušné ministerstvo našemu sice úspěšnému a počtem registrovaných ne zrovna malému, ale neolympijskému sportu vůbec nepřejí (text protestující proti tomuto stavu se stal součástí usnesení). Diskutovalo se i o časopise Orientační běh, z jedni si stěžovali na nízký počet předplatitelů, druzí na množství nezajímavě napsaných článků, třetí na nedostatek financí na vydávání kvalitního časopisu. Zjevně všechno souvisí se vším, otázka je, čím začít, aby počet čtenářů opět začal růst. Zrušení této stránky a dalších uvedených v sekci odkazy by časopisu asi pomohlo... Došlo i na tradiční návrh několika posledních valných hromad, opětovné zavedení hostování v klasickém OB. Na předsedovi svazu Béďovi bylo hned při první zmínce o hostování vidět, že vůbec není nadšen z opětovného otevření tohoto tématu (říká se, že při znovuzavedení hostování by Béďa okamžitě odstoupil z funkce). Hlasování však mělo jednoznačný průběh. O strahovském jednání píše také Béďa nebo Petr Junek na stránkách ČSOB nebo nově DKP.
 • 4.12. ODDÍL I ke mně se již dostaly nějaké podrobnosti z posledního sezení oddílového výboru před výročkou. Jura Janeček je už skoro rok šťastným otcem, a asi proto nedokáže být zároveň šťastným předsedou oddílu. O odchodu z funkce uvažoval již loni, letos se však zdá jeho rozhodnutí definitivní. A kdo že je novým (pravděpodobně jediným) kandidátem na předsedu? Jeho jméno se tady ode mě nedozvíte, prozradím jen to, že jde o jednoho ze členů součaného výboru, který je relativně mladý a zvlášť teď před výročkou dělá pro oddíl docela hodně. Jinak výročka se bude konat ve čtvrtek 11. prosince jako tradičně U Medvídků (od Ládi Matušína).
 • 25.11. LOB Byly spušteny stránky Mistrovství republiky v lyžařském OB na krátké trati a štafet, které se bude konat v Harrachově 17. a 18. ledna příštího roku. Aktuálně věnujte prosím pozornost zejména ubytování, které je potřeba předběžně zamluvit do 3.12., takže to docela spěchá. Autorem stránek závodu je Kamil Bureš.
 • 21.11. OB Po dlouhé době budeme zas pořádat "velké" závody. Soutěžni komise nám (společně s Baníkem Sokolov) přidělila závody Continental cupu, Žebříčku A a Žebříčku B - Čechy v termínu 7.-8.5.2005. Dle zákulisních informací jsme před ostatními kandidáty dostali přednost hlavně díky tomu, že jsme byli ochotni postavit dvě klasiky.
 • 18.11. OB Včera se na Juliáně konalo 10. mistrovství světa ve SMIKu, výsledky a další zajímavosti najdete na stránkách SMIKu. Ohlasy na závod se objevily na Betově, v Sosnovinách, u LBE a JIL.
 • 10.11. OB V pátek se konal v Cholupicích noční OB dvojic pořádaný VŠE. Tento závod je mezi studenty a absolventy školy nesmírně populární. Orienťáků mezi účastníky obvykle moc nebývá (zpravidla to bývali jen členové našeho oddílu), většinu startovního pole tvoří laici. Letos však na Valy přišli i další ostřílení borci - v kategorii registrovaných zvítězili sourozenci Jirků, další tři místa obsadily dvojice z Pragovky, nejrychlejší ušáci Radim s Verčou byli na 5. místě, těsně za nimi skončili Martin s Katkou a Niki s Vendulkou. Celkem prý odstartovalo 140 dvojic (více závodníků přilákala asi dobrá dostupnost prostoru), o takovém počtu účastníků se může pořadatelům jiných nežebříčkových závodů v Praze jen zdát. Pro neznalé, závodí se formou bodovaného scorelaufu s limitem tentokrát 2 hodiny, přičemž asi 9 dvojic stihlo oběhnout všech 18 kontrol. Moje velká spokojenost se závodem je asi dost ovlivněna i jinými věcmi než těmi tradičními (terén, mapa, stavba tratí, ...), ale i tak myslím, že kontroly byly umístěny pěkně (pravda, kontrolu s popisem na průseku nebo na rozhraní porostů by orienťák nepostavil, ale to až tak nevadí), v místech s množstvím terénních detailů (kde se stává blbě vytištěná mapa nečitelnou) se žádné nenacházely, a tak mi i mapa přišla velmi slušná.
 • 10.11. MTBO V sobotu po nočáku se také již tradičně konal závod v MTBO, pro který už se shromaždiště přesunulo na známé místo z nedávného PéŽetu - k modernímu objektu VŠE na Točné (chápu, že sobotní pařbu tam mít nechtěli). I tento závod býval charakteristický tím, že zde závodí především amatéři, ale na Valy dorazili i zkušení borci. Přijel dokonce i zahraniční účastník, rakouský reprezentant Christian Gigon. Ale amatérů byla většina. Pozdvižení zvedl především ten, který až po svém odstartování zjistil, že by se mu hodil mapník. A tak zatímco mu běžel čas, místo na první kontrolu zamířil k Honzovi Novákovi, od něhož si zakoupil mapník (měl to i se servisem, Honza mu mapník rovnou namontoval). Terény okolo Točné jsou pro jízdu na horském kole jak dělané, jen ten prostor není úplně největší. Trať závodu se mi celkem líbila, i když si myslím, že to šlo postavit ještě o něco lépe. V obou kategoriích byli nejrychlejší sourozenci Lacigovi, především Radek vyhrál s velkým náskokem před druhým Honzou Novákem, Matěj Stejskal skončil na 4. místě.
 • 4.11. HROB Na víkendovém Mistrovství republiky v horském OB, které se konalo v Českém lese, se naši zástupci tradičně neztratili. V nejprestižnější mužské kategorii titul obhájili Míra Seidl s Petrem Bořánkem, mezi ženami zvítězily Martina Volfová s Romčou Maunovou.
 • 3.11. MTBO Jako každý rok na přelomu října a listopadu pořádala Technika Praha Akademické mistrovství republiky v MTBO. Centrem byla hospoda v Jelencích a závodilo se v lesích na západ od vesnice - tedy na Houpačce. Že je tento prostor celkem sympatický pro klasický orienťák jsem věděl již dávno, a očekával jsem ho i zajímavý pro MTBO. Skutečnost nakonec ještě předčila očekávání. Ke standardním charakteristikám atraktivních prostorů - množství dobře sjízdných cest a rozumnému množství kopců přibyla ještě specialita tohoto lesa, všudypřítomné průseky, po jejichž velké části se dalo jezdit také velmi pěkně. Díky jim řadím Houpačku mezi nejzajímavější terény v republice. Tradiční slabinou byla 8 let stará mapa pro pěší OB, na níž se vždy sjízdnost cest těžko odhaduje. Ale stejně tradičně dokázal Radek Vondra postavit takové tratě, aby nekvalita mapy zas tolik nevadila. Navíc se snad na každém postupu vyskytovala volba, to se většinou nepodaří ani na významnějších závodech. A protože letos vyšlo i počasí, odjížděli závodníci vesměs spokojeni. Mezi ženami zvítězila a získala titul Míša Lacigová. Mezi muži byl nejrychlejší Jiří Kubín, ten už ale ze studentských let dávno vyrostl, celkově čtvrtým časem si akademický titul vyjel Honza Bobek, který o pouhé 3 sekundy porazil Radka Lacigu. Bronzovou medaili získal pro Ekonom a taky Stavárnu (školu, ne oddíl) Matěj Stejskal. Do desítky se vešli ještě další dva naši závodníci, přičemž ocenění zaslouží hlavně 9. místo Petra Stejskala.
 • 21.10. OB/ODDÍL V Bedřichově jsme o víkendu uspořádali letošní Mistrovství Ekonomu. Běhali jsme v nádherném horském terénu pro někoho známém z loňského mistrovství na dlouhé trati na mapě Maliník, která seděla velmi dobře. Problém stavby tratí jsme vyřešili metodou outsourcingu a myslím, že to bylo rozumné řešení, protože jablonecký Jirka Crha postavil opravdu krásné tratě, i když byly o něco náročnější než obvykle. Škoda že není více takových závodů. V mužské kategorii jasně zvítězil Vláďa Kalous, za ním skončili dva autoři mapy - Čenda Sokolář a Martin Sajal. Závod žen byl mnohem vyrovnanější, z vítězství se nakonec mohla radovat Jana Zurynková před Luckou Pokornou a Verčou Kupcovou. Na nejkratší trati pro veterány, veteránky a kojící matky byl nejrychlejší Míra Fanta. Kompletní výsledky.
 • 20.10. ODDÍL O víkendu se v Bedřichově konalo Mistrovství Ekonomu (o tom se zde dočtete později), ale i ti, kteří se účastnili jiných akcí, rozhodně ostudu oddílu neudělali. V sobotu se konal na Vysočině survival Highlander, v němž zvítězil Honza Novák před Mírou Seidlem, za zmínku stojí i 7. místo Dušana Lebedy. A v nedělních rodinných štafetách (neoficiálním mistrovství republiky) v Budislavi zvítězili Šediví ve složení Ondra, Jirka, Honza.
 • 16.10. OB Je zde vyhodnocení ankety ze stránek našeho závodu Gigasport Cupu na Valech. Otázka zněla následovně: Jaký máte názor na další využití prostoru a mapy?
  Valy by určitě jestě jeden závod Gigasport cupu snesly30% (12 hlasů)
  Nemám nic proti dalšímu závodu Gigasport cupu, ale měl by se konat na jaře, kdy les není tak zarostlý 25% (10 hlasů)
  Mapa je tak blbě vytištěná, ze je vhodná jen pro méně důležité závody20% (8 hlasů)
  Jeden závod Gigasport cupu stačil, teď se Valy hodí jen na PPŽ a zimní ligy18% (7 hlasů)
  Ekonom by již nikdy neměl pořádat žádný závod8% (3 hlasy)
  Co to znamená? V souhrnu mírně převažují pozitivní názory na využití Valů pro další závod Gigasport cupu. Svými ohlasy jste nás tedy neodradili a vypadá to, že oddílový výbor brzy rozhodne o podání kandidatury na pořádání jednoho závodu Gigasport cupu v roce 2004. Je však potřeba nejdříve zjistit, zda bude dostatek map - vytištené množství by sice teoreticky stačilo na další dva závody, ale množství výtisků bylo nutné úplně vyřadit, kvůli soutisku barev ještě mnohem horšímu než na těch mapách, se kterými jste běhali.
 • 2.10. MTBO Ne všichni ušáci se o víkendu zúčastnili pořádání oblasťáku, bikeři vyrazili směrem Rusava, kde se konal vrchol letošní sezóny - mistrovství republiky na krátké a klasické trati pod taktovkou pořadatelů z SKOB Zlín. Centrum bylo umístěno v celkem sympatickém chatovém areálu u přehrady, jen jeho správce až zas tak sympatický nebyl (např. hlášení rozhlasem o tom, že všichni řidiči parkující v areálu musí okamžitě umístit za přední sklo parkovací kartu, v době kdy je polovina závodníků v lese, může vymyslet jen magor). Na závodníky čekal opravdu velmi kopcovitý terén s celkem hustou sítí cest, někomu ale vadilo, že jejich velká část je jen obtížně sjízdná. Cesta jen těžko vidtelná kvůli množství listí na zemi, navíc plná klacků, tak vypadaly ty horší. Objevily se i názory, že terén není vhodný pro MTBO. Mapu lze hodnotit jako poměrně slušnou, jen sjízdnost některých takových cest byla nadhodnocena. Sobotní krátká trať byla opravdu dost krátká, ale stihla prověřit (alespoň v mužské elitě) rozličné schopnosti - objevila se volba postupu, sjezd nezřetelnými cestami, kde bylo potřeba pečlivě sledovat odbočky, silniční úsek prověřující sílu v kopcích i technický sjezd. V mužské elitě zvítězil Jarda Rygl před Štefanem šurganem a Lubošem Tomečkem, nám se vůbec nedařilo, a tak nejlepšího výsledku dosáhla Martina Volfová 14. místem v ženách, kde zvítězila Marie Hrdinová. Nedělní klasika potvrdila předpoklady v tom, že šlo o fyzicky velmi náročný závod, převýšení se v mužské elitě blížilo k jednomu kilometru. Na trati se objevily zajímavé volby postupu, mně ale u některých vadilo příliš velké množství běžeckých vložek - z mezičasů je sice vidět, že asi žádná varianta mimo cesty nebyla rychlejší, ale v některých místech by byla minimálně srovnatelná, odpovídala-li by tam mapa a klasifikace cest skutečnosti. V závěru pak už šlo typický závod na morálku. Vyhrál opět Jarda Rygl, tentokrát s pětiminutovým náskokem před Alešem Linhartem a devítiminutovým před Lubošem Tomečkem, ostatní závodníci ztráceli dalších minimálně 5 minut. Naše výsledky byly tentokrát mnohem lepší - Martin Sajal 9. místo, Míra Seidl 12. místo. Martina si oproti sobotě také polepšila, když obsadila 13. místo (zvítězila Hana Lacarbonara). Výsledky a mezičasy najdete na stránce závodu, za zmínku stojí také Burdův článek na mtbo.cz.
 • 29.9. OB Pořádání závodu Gigasport cupu na Valech máme za sebou, výsledky a mezičasy najdete už od soboty na stránkách závodu. Podle ohlasů na internetu se závod líbil, pokud se objevily nějaké výhrady, směřovaly především ke kvalitě mapy, z větší části (o tom psali úplně všichni) k její čitelnosti. Při tisku v tiskárně VŠE byl sice maximalizován poměr kvalita/cena, ale to jsou asi tak veškerá pozitiva :-(. Názory na závod najdete v Sosnovinách, na Betově, u KAM a LBE.
 • 26.9. OB Již zítra se poběží závod Gigasport cupu, který pořádáme na Valech. Na stránkách závodu již najdete startovku a pokyny.
 • 22.9. OB Víkendové mistrovstí republiky na klasické trati mělo být (čistě teoreticky) vrcholem letošní sezóny. Tím však určitě nebylo, alespoň pro kategorii D21, jejíž finálový závod byl kvůli špatně zakreslené kontrole zrušen. Tato chyba pořadatele z Kotlářky jistě velmi mrzí, protože dokáže úplně zkazit celkové hodnocení závodu - i kdyby všechno ostatní bylo skvělé, při zrušení hlavní kategorie prostě nejde považovat mistrovství za podařené. Na terén, mapu a tratě jsem slyšel od závodníků různé názory, od silně pochvalných slov až po sprosté nadávky. Třeba ještě někdo z našich dopisovatelů o mistrovství napíše, zatím se můžete podívat k Béďovi, Sosnovi, SCP nabo na Betov. Výsledky najdete na stránce závodu. Z ušáků se podařilo od finále A dostat Romče (14. v D20), Martině (kategorie D21 byla zrušena) a Mírovi, jehož 12. místo v H21 je velkým úspěchem.
 • 15.9. MTBO O MTBO v Plzni napsal Míra: O předposledním letním víkendu proběhlo další kolo Světového poháru v MTBO roku 2003. Po závodech v polských Jakuszicích se celá světová MTBO špička v čele s finskými reprezentanty přesunula do západočeské metropole, kde pod taktovkou známých pořadatelů (Hasák, Háša a Prcek) proběhly další 3 individuální závody Světového poháru v MTBO. Nedříve se v pátek za přijatelně teplého a polojasného počasí jel závod s volným pořadím kontrol (free order) v prostoru Krkavce, kde se našim docela dařilo. Maruška Hrdinová obsadila 3. místo a Jarda Rygl se mohl radovat ze svého prvního letošního vítězství v závodě SP (do 10. místa pak byli ještě Ctibor Podrábský 9. a Míša Lacigová 6.).
  V sobotu se centrum přesunulo na druhou stranu Plzně, kde v areálu ploché dráhy poblíž věhlasné Borské věznice byla vybudována cílová aréna. Na pořadu dne byla tentokrát klasická trať a mapa Valcha (Vaškovy výhledy) úctihodné velikosti 48x41 cm poskytovala dostatečný prostor pro kvalitní závod. Terén, z převážné většiny rovinatý s hustou a místy až velmi hustou sítí cest a pěšin s různorodou, ale většinou dobrou sjízdností, nabízel velmi zajímavý závod. Tratě náročné jak po mapové, tak i po cyklisticko-technické stránce, navíc umocněné vlivem sobotního deštivého počasí, které z některých cest vytvořily podmáčené měkké bahenní stezky, uspokojily téměř všechny MTBO-labužníky (projíždění a brodění potoků, přejíždění klád, motokrosový areál nebo třeba i jízda po nové dálnici). Tratě postavené k horní hranici směrných časů kladly nároky především na volbu postupů po celou dobu závodu a hlavně na fyzickou kondici všech zúčastněných. Třešničkou na dortu náročnosti závodu byl pak povinný úsek od předposlední kontroly až do cíle, kde se nejprve musela projet technická pasáž ve strmém svahu nad ochozy ploché dráhy, navíc ještě rozbředlá od neustále kolísavého deště, a při záverečném finiši k cíli ještě zdolat přejezd hrazení oddělující vnitřní a vnější část ploché dráhy, nazvaný též "the last jumb". Spolu se Světovým pohárem probíhalo též další kolo Českého poháru v MTBO, kde elitní kategorie startovaly na stejných tratích jako závodníci SP a tudíž se mohli porovnat jak s naší reprezentací tak i se světovou MTBO špičkou. Počet účastníků Českého poháru byl výrazně ovlivněn kolizí termínu s hlavními závody v OB, ale tato skutečnost přítomným rozhodně nevadila.
  V neděli se pak jela zkrácená trať ve stejném prostoru jako v sobotu i na stejně mapově náročných tratích. Alespoň počasí bylo již moudřejší a část závodního prostoru po sobotních deštích částečně proschla. Výsledky s mezičasy najdete na stránce pořadatele (po totálním zhroucení původního serveru na nové adrese http://mtbo2003.mtbo.cz - pozn. red.). Z ušáckých umístění stojí za zmínku v kat. mužské elity sobotní 2. místo Míry a 5. místo Martina Sajala, resp. v kat. D 5. místo Martiny, či nedělní 7. a 10. místo pro Míru a Martina (HE) a 8. místo pro Martinu (D).
 • 8.9. OB O víkendových závodech napsali Míra s Martinou: O prošlém víkendu proběhlo další kolo kvalifikačních závodů štafet a 5. závod Continental Cupu a Žebříčku A. V sobotu dopoledne nejdříve v 10:30 hodin odstartoval 3. kvalifikační závod štafet s centrem na fotbalovém hřišti v obci Senetářov. Závodní prostor si řada účastníků pamatuje z podzimních federálů roku 1994, v celku hodně rychlý les, převážně smíšený, bez podrostu a klacků, mírně zvlněný s jedním výrazným plošším údolím rozdělujícím prostor na dvě shodné části. Většina závodníků se shodla na jednodušší tratě, bez výraznější orientační zápletky, převážně v čistém lese, jen pár kontrol a tím i dohledávek v záludnějších hustníkových pasážích, takže se rychlostní průměry dostaly těsně pod hranici 5 min/km. K jinak standardní organizaci závodu lze vytknout jen drobné problémy s výpočetní technikou při vyčítání čipů a nepříliž přesvědčivý výkon spíkra Aljoši. Přesvědčivý byl však výkon našich barev na prvních dvou úsecích chlapské štafety, kdy po solidně rozběhnutém závodě (Míra - 2. místo) vytáhl Honza Šedivý nejrychlejším časem druhého úseku ušáky do vedení s náskokem 52 vteřin před druhým PGP a třetím PHK. Ondra měl mezi rychlými a zkušenějšími vlky nelehkou pozici a jako mladý ušák dovedl štafetu do cíle na slibném 9. místě, čímž jsme si zajistili postup na Mistrovství ČR. Nejrychlejší byla štafeta PGP, před PHK a SJI. Ušandy předvedly průměrný výkon a svým 16. místem potvrdily účast na M ČR. I přes otálení při předávce na posledním úseku zvítězila štafeta SJC, před DKP a LPU. Sportovní program pokračoval odpoledním závodem jednotlivců ve sprintu v samotném centru moravské metropole Brna, s cílem před Janáčkovým divadlem. Závodní prostor zaujímal blízké okolí nám. Svobody včetně složitějších pasáží se spoustou zídek, hradeb a schodišť v okolí kostela Sv. Petra a Pavla. Při takovémto závodě to chtělo rychlé rozhodování, zachování chladné hlavy a velice svižné překládání nohou. V ženské elitě byla nejrychlejší Marta Štěrbová (LPU), která při 15-ti minutovém sprintu vyhrála o více než 1 minutu před Danou Brožkovou (SJC) a Majkou Kovaříkovou (TRI). Zákulisním nedopatřením (zřejmě při přihlašovaní) se do elity nedostala ušanda Martina, která pak s přehledem vyhrála kategorii D21. Zde stoji za zminku i bramborová příchuť umístění ušandy Lucky. V juniorkách pak pěkné 6. místo zaštřihla Romča, která na vítězku Martinu Dočkalovou (LPU) ztratila necelou minutu. Mladým ušatým juniorům se výrazně nedařilo a srovnali se na konci 1. desítky (8. Honza a 9. Ondra). V mužské elitě si vítězství na svou stranu strhnul slovenský reprezentant Marián Dávidík (JPV). Pouhé 4 vteřiny za ním zaostal sild Luboš Matějů (PGP) a třetím místem překvapil zlínský Jan Šidla. Zde se neztratil ani ušák Míra a mezi šalinami a všudypřítomnými chodci s pejsky i bez nich si vyběhl slibné 7. místo. V neděli pak pokračovalo štafetové závodění opět v lesích nedaleko Brna s centrem v turistické základně Malina poblíž obce Ruprechtov. Terén přímo navazující na ten sobotní už nebyl tak rychlý, neboť se zde objevily i strmé kamenité kopce se skalkami a srázy, místy zaříznutá údolí a běh občas ztěžoval i podrost a spousta klacků pod nohama. Kontroly umístěné jak v zelených hustníkových pasážích tak i v relativně čistém lese vyžadovaly více pozornosti a soustředění při dohledávkách než u sobotního závodu a i tratě se zdály být o něco zdařilejší. Výrazně zdařilejší a téměř bezproblémová však byla organizace závodu. Výsledky se velice podobaly těm sobotním. V ženách se jen obrátilo 2. a 3. místo (1.SJC, 2.LPU, 3.DKP) a ušandy zopakovaly své sobotní pozice. V mužích pak zvítězila zahraniční štafeta v dresu pořádajících Žabin (P. a M. Bukovac, Barták) před DKP a PGP. Ušáci obhájili 9. místo ze soboty, kde si první úsek otestoval Honza, kratší druhý úsek překonal Ondra a finišman Míra pak minul v lese tucet soupeřů. Zde je stránka závodů, další ohlasy najdete u Bédi, SSU nebo Sosny.
 • 5.9. WEB V rubrice mapy se objevila první ukázka mapy Valy, na které budeme brzy pořádat oblasťák. Navíc v této sekci přibyly i další celkem proslulé mapy, které sice náš oddíl nevydal, ale bez přispění našich mapařů by vůbec nevznikly.
 • 29.8. OB Už jen necelý měsíc zbývá do závodu Gigasport cupu pořádaného naším oddílem. Je tedy nejvyšší čas spustit stránky závodu.
 • 19.8. ROGAINING Podle zpráv od Bédi získali Míra Seidl s Petrem Bořánkem v ruském Permu titul mistrů Evropy v rogainingu.
 • 18.8. MTBO O víkendu se na Hřebenech (někdo je nazývá Brdy, ale to není správně) konala letní část Outdoomana, závodilo se tedy na kolech. V sobotu se jel skorelauf, 15 kontrol bylo rozmístěno v prostoru přibližně od Kytína po Jince, závodníci najeli celkem okolo 80 km. Turistická mapa od Shocartu seděla někde více, někde méně, snad proto někteří závodníci nenašli jednu kontrolu, za což byli odměněni hodinovou penalizací, někteří měli zas problém v tom, že si kontrolu špatně zakreslili do mapy (každý si totiž kontroly zakresloval sám po povinném pětikilometrovém úseku na mapový start, deset vzorových map nebylo úplně stejných, moc lidí s sebou nemělo vhodnou fixu k zakreslení - jestli mi na závodě něco vadilo, bylo to tohle). Dočkali jsme se i krátkých běžeckých vložek, některé kontroly se totiž nenacházely přímo na cestách, ale byly ukryté kvůli nebezpečí krádeže (dostali jsme popisy), nejdále od cesty byla asi 200 metrů kontrola "pod hlavním skalním blokem nad kamennou strání". Ale všechny kontroly se daly dohledat myslím bez problému. Ač se na startu sešlo několik o-bikerů s licencí elita, nikdo z nich nezvítězil - trať projel jasně nejrychleji specialista na outdoorové závody Miroslav Venera. Druhý skončil Honza Novák, který své umístění uhájil i přesto, že až v cíli zjistil, že mu chybí jedna kontrola, a musel se pro ni vracet. O celkovém pořadí se ale rozhodovalo až při nedělním hladkém závodě, rozhodoval totiž součet pořadí z obou dnů. Jelo se na formou vyřazovacího závou na okruhu dlouhém něco přes kilometr umístěném na louce sloužící jako výběh pro koně. Muže nejdříve čekala kvalifikace na tři okruhy, nejlepších 32 závodníků postoupilo do čtvrtfinále. Dál se jezdilo na dvě kola, z osmičlenných skupin vždy polovina závodníků postoupila do semifinále a pak do finále. A protože jednotlivé jízdy následovaly dost rychle po sobě, bylo potřeba trochu šetřit síly a neplýtvat jimi v kvalifikačních jízdách - mnoha závodníkům úspěšným v úvodní kvalifikaci nebo čtvrtfinále došly a pak vypadli v semifinále nebo nestačili tempu ve finále. Naopak Martin Pádivý do dalších kol postupal vždy jen těsně, ale ve finále se jako jediný udržel Honzy Nováka při jeho nástupu v posledním kopci, a v cílové rovince ho přesprintoval. Ale protože Venera dojel až čtvrtý, vítězem bikového Outdoormana se stal Honza Novák. O celkovém třetím místě se rozhodovalo také až v nedělním finálovém závodě, pád závodníka z páteho místa 50 metrů před cílem a jeho pokles na 7. pozici způsobil, že Ekonom měl na stupních vítězů většinu, Martin Sajal (5. a 5. místo) se tímto dostal před jihlavského Milana Venhodu (3. a 8.). Na stránkách Outdoormana se již objevily výsledky a článek o závodě (v tom že Venera byl v neděli suverénní ve čtvrtfinále pěkně kecají, neboť jsem ho v rozjížďce porazil a vyhrál ji - že šlo o zbytečné plýtvání silami, je druhá věc). A ještě odkaz na mapníky vyráběné vítězem závodu Honzou Novákem.
 • 11.8. OB O víkendu se v Doksech běžely Sklaní sprinty, vícedenní s oblíbeným modelem 3 etapy ve dvou dnech. Konkrétně v sobotu byly na pořadu dva "sprinty" (se sprintem definovaným v pravidlech neměly nic společného, časy se pohybovaly okolo 30 minut, ale to je spíše dobře), v neděli pak následovala zkrácená trať přibližně na 40 minut. Všechny etapy se bežely ve známém prostoru Selské rokle na mapě v měřítku 1:5000, která seděla dobře, jen její jednotlivé úseky působí celkem nesourodě. I tratě se docela povedly. Největším soupeřem závodníků bylo obrovské vedro, a tak nezbývá než pochválit pořadatele, že zajistili dostatek vody jak na pití, tak na mytí. Jinak pořadatelé odvedli jičínský standard, například v cíli stály dvě kontroly pod transparentem a nikde žádný pořadatel, ale výsledky fungovaly rychle. Prostě "pohodové prázdinové závody". Z výsledků stojí za zmínku druhé místo Míry Seidla v silně obsazené hlavní mužské kategorii, když ho dokázal porazit jen Tomáš Udržal.
 • 4.8. LOB Přestože je parné léto, oddílovou poštou už kolují informace o pořádání LOBů v roce 2004. Areál v Harrachově je zamluvený na 17. - 18. 1., půjde o závody mistrovské (krátká trať a štafety) a možná i o závody světového rankingu (přijedou tudíž i Poláci a Němci a Slováci a možná i Češi...). Hlavními organizátory závodů jsou Honza Pecka a Petr Stejskal.
 • 14.7. MTBO V okolí Nového Města na Moravě se o víkendu jel závod Poděbradka Bike Adventure - dvoudenní orientační závod dvojic, bodovaný skorelauf s časovým limitem 6 hodin v sobotu a 4 hodiny v neděli. Závod rok od roku populárnější (letos se sešlo téměř 1000 účastníků). Asi jeden z mála orientačních závodů, který je pro organizátory opravdu výdělečný, neboť je atraktivní pro sponzory. Nejspíš jediný závod, který dokáže přilákat množství účastníků, kteří jinak s orientačními sporty nemají nic společného - podstatnou část startovního pole tvořili různí cyklisté a cykloturisté. 35 kontrol bylo rozmístěno všemi směry od Nového Města a záviselo jen na závodnících, jestli budou sbírat body spíše na severu v náročném terénu Ždárských vrchů, kde se nacházely kontroly občas celkem blízko sebe, nebo dají přednost rovinatější jižní části prostoru s kontrolami od sebe poněkud více vzdálenými, ale také často propojenými silnicemi, po nichž se dalo jet opravdu rychle. Z bodového ohodnocení kontrol, které se závodníci dozvídají až na startu, bylo hodně důležité dobře naplánovat trasu, ale fyzická připravenost také hrála důležitou roli. Za překročení časového limitu byli závodníci sice penalizováni, ale ne tak výrazně jako je zvykem třeba v rogainingu nebo ve SMIKu, takže zvláště v neděli se vyplatilo přijet i o půl hodiny po časovém limitu, tím se získal prostor k objetí množství vzdálených vysoce bodově ohodnocených kontrol. S touto taktikou slavili úspěch naši závodníci Míra Seidl s Liborem Křížem, kteří tak předstihli po sobotě vedoucí Ctibora Podrábského s Alešem Linhartem (těsně udrželi 2. místo) a Jardu Rygla jedoucího společně s cyklistou-specialistou (nakonec až 5.). Podobnou strategií se stejným nedělním součtem bodů se na celkové 3. místo ze sedmého dostali Jiří Procházka a Martin Ševčík. Nedělním třetím místem se na celkové 7. místo posunula druhá naše dvojice - Honza Novák a Martin Sajal. A když se k bodům dvou mužských dvojic přičetly body (vynásobené zvýhodňujícím koeficientem) mixu Martina Volfová, Petr Kočandrle, znamenalo to pěkné třetí místo pro Ekonom v soutěži týmů, kam jsme se posunuli ze čtvrtého místa po sobotě. Výsledky a další zajímavosti najdete na www.bike-adventure.cz.
 • 11.7. OB Z JMS v Estonsku: Honza Šedivý je podle Bédi milým překvapením tohoto šampionátu, ve včerejší klasice obsadil pěkné 25. místo, druhé nejlepší z našich. Škoda, že nalosováním v první skupině byl odsouzen ke šlapaní podrostu... Mnohem více než klukům se dařilo holkám, nejvíce Martině Dočkalové, která získala titul juniorské mistryně světa - více píše třeba Béďa.
 • 9.7. OB Z JMS v Estonsku: Honza Šedivý výborně rozběhl dnešní finále na krátké trati, na radiu kus za polovinou trati byl na průběžném 11. místě, pak to ale asi neustál - výsledkem je 57. místo. Z českých juniorů si nejlépe vedli Štěrba (20.) a Dlabaja (21.), z juniorek Brožková (19.) a Dočkalová (21.).
 • 8.7. OB Z JMS v Estonsku: Dnes se běžela kvalifikace závodu na krátké trati, náš zástupce Honza Šedivý obsadil pěkné 8. místo v rozběhu a kvalifikoval se do zítřejšího finále A, z dalších českých reprezentantů postupují i Dlabaja (8.), Štěrba (14.) a Procházka (17.). Dařilo se i juniorkám, až na Dokoupilovou postupují všechny s umístěním v rozběhu v první desítce. Stránka JMS.
 • 7.7. OB O víkendu se na Zvůli konaly závody, které se zařadí (měřeno počtem účastníků) mezi letos nejúspěšnější vícedenní. Tady se dozvíte asi jen to, kde se můžete dočíst více - o Zvůli píše Béďa, KAM a OSN, nově i DOB a Sosnoviny, nejnověji i Garfield99, Piškot a SCP. Výsledky najdete na stránce závodu, až je někdo přepočítá - za rozhodnutí počítat při nezvládnutém hendikepovém startu výsledky tak, jako by se startovalo u první kontroly, bych členům jury osobně pozastavil činnost...
 • 1.7. ROGAINING S informacemi o rogainingu se najednou roztrhl pytel - přišel článek od členky vítězného týmu v kategorii žen, Verči Kupcové:
  Můj první rogaining byl pro mě opravdu nezapomenutelným zážitkem. Sice mě Martina V. nenechala vzít si s sebou foťák, sluneční brýle, ba ani mobil (abych mohla zasílat ze závodu přímé reportáže Radimovi), řka, že co gram navíc, to sekunda navíc na kilák, ale svazek klíčů jsem přece jenom do baťohu propašovala (to jsem ale zrovna moc nezamýšlela). První část závodu jsme si vyloženě užívaly – na hřebenech byly krásný panoramata, zralý jahůdky a borůvky a obdivné pohledy kolemjedoucích cyklistů. Ovšem po šesti hodinách jsem se stala vyloženou brzdou našeho týmu – začaly mě příšerně bolet kyčle. Tempo se výrazně zpomalilo. Večer nám v zapadlé vesnici paní hospodská nabídla pivo, držťkovku a teplou vanu s panem manželem. V noci se Marťě moc nelíbilo, že je tma a že se ztrácí cesta. Mě zase hrozně bolely nohy. Takže původní předsevzetí, že půjdeme přes noc, se jaksi vytratilo a my usilovně hledaly, kde složíme hlavu. Našly jsme supr přístřešek i se senem, takže jsme mohly strávit příjemné tři hodinky ve vodorovné poloze (ne že by to nějak pomohlo proti bolesti mých nožiček). Těžká jsou rána opilcova, ale ještě těžší jsou rána rogainisty. Moje nohy se musely smířit s tím, že zase nějakých osm hodin pošlapou. Odměnila jsem je za to ibuprofenem a kupodivu to na ně docela zabralo. Zato Martině se udělalo nějak šoufl od žaludku, takže zbytek dne docela trpěla. V tu chvíli zmizely poslední zbytky naší morálky a k cíli jsme se už jen sunuly šnečím tempem. Doplazily jsme se ještě třičtvrtě hodiny před limitem, ale nebyla síla, která by nás dokázala přinutit jít sebrat ještě nějakou kontrolu. Celkem jsme naběhaly (spíš nachodily) 75 km. Nyní jsme ve fázi zotavování – já tak činím v práci (svojí super dlouhou sukní maskuju zafačovaný koleno, obě kyčle a opuchlej kotník) a Marťa podle posledních zpráv leží doma s mokrým hadrem na hlavě a zvrací (nejspíš držťkovku). Ale myslím, že to stálo za to.
 • 1.7. OB Série prázdninových závodů byla zahájena Šumperským divočákem, jehož centrum se nacházelo v rekreačním areálu na Třemešku. Ten nabízel opravdu výborné zázemí - v jednom místě stanový kemp, chatky i hotel, různé možnosti stravování, parkování, koupání, sociální zařízení (s mírně nedostatečnou kapacitou a jen studenou vodou), prostě vše potřebné. Ale hlavně byl obklopen krásným horským lesem s množstvím kamenů, kupek a hustníků. Nejvíce se mi líbilo v nejvýše položených pasážích prostoru, kde se našly i skály. S kopcovitým terénem velmi dobře poradili i stavitelé, kteří eliminovali převýšení umístěním startů výrazně výše než cíle (příliš dlouhou a náročnou cestu na start druhé etapy vynahradila krásná vyhlídka). Výsledkem byly pěkné a hlavně rozumně fyzicky náročné tratě, vyhovující i průměrným závodníkům - s tím se letos často nesetkáváme. A tak nejvíce stížností směřovalo na kvalitu mapy Mrtvý muž, která v některých místech za moc nestála. Jak už bývá u pořadatelů vedených Aljošou pravidlem, i doprovodný program byl bohatý. Pro někoho nastal vrchol už v pátek večer, kdy byly na pořadě pivní štafety. Měly tradičně výbornou atmosféru (i když někteří závod kritizovali - třeba Béďa), vyhrála štafeta Mapníku. V sobotu odpoledne se pak běžel SMIK, o němž najdete více (výsledky, rozbor postupů, mezičasy, mapu) na stránkách SMIKu (zvítězili Karochová a Falta, jediný závodník běžící v dresu Ekonomu, Honza Kolín v současnosti běhající za Jilemnici, skončil druhý). Závodů se zúčastnila i juniorská reprezentace - první etapu, páteční krátkou trať, s přehledem vyhrál v hlavní mužské kategorii Honza Šedivý. V sobotu už skoro všichni junioři závod nedokončili, zvítězil jejich trenér Libor Zřídkaveselý (který naopak nebyl klasifikován v pátek, kdy prý jen neorazil sběrku a cíl). Jediným reprezentantem, který nastoupil do hendikepu, byl náhradník Jarda Krčál, který po dvou etapách vedl a zvítězil i celkově. Mezi ženami byla nejrychlejší Marta Štěrbová. Výsledky najdete na stránce závodu. Další ohlasy nabízí Béďa, Sosnoviny, TTR, LBE, SSU, Mapník a Betov.
 • 1.7. ROGAINING První zprávy o Mistrovství republiky v rogainingu příšly od Míry Seidla: "...bylo to fakt slušné a pro nás s Boříkem asi zatím nejnáročnější rogaining - vzdušně jsme urazili přes 100 km, což v těch kopcích bylo doopravdy výživné (každý jsme měli tak 4-5 krizí, takže jsme po doběhu, který jsem trošku honili, vypadali asi vyřízeně), fotky Míry Rygla to ukážou. Chybělo nám sebrat 3 kontroly - potřebovali bychom na to 30 minut. P.S. Ekonom slavil úspěch - vyhráli jsme jak my s Boříkem (s přehledem), tak i holky Verča s Martinou. " Výsledky se už konečně objevily na stránce závodu.
 • 30.6. OB Článek o Šumperském divočákovi se zde objeví asi až v úterý. Přednost mají stránky SMIKu, kde už teď najdete výsledky, mapu a jízdní řád kontrol z šumperského závodu ve SMIKu.
 • 23.6. MTBO Český pohár MTBO pokračoval v Blansku, v lese severovýchodně od města, terén bych zařadil mezi nejzajímavější v republice - kopce, hodně hustá a nepravidelná síť cest, které byly většinou slušně sjízdné. Pořadatelé ze Startu Blansko se snažili, v zázemí závodů vše fungovalo, v lese se však asi projevila menší zkušenost tohoto oddílu s MTBO. Mapa Mravenčí les měla své mouchy - nejvíce výtek asi směrovalo ke klasifikaci cest, kdy některé tečkované cesty byly ve skutečnosti dost dobře sjízdné, dále některé cesty v mapě chyběly, stejně jako občas nějaká paseka a oplocenka. Stavba sobotní krátké tratě mužské elity mě celkově nenadchla, dvanáct postupů sice pěkných, ale jeden (9-10) mi závod znechutil - jedinou rozumnou variantou byl běh lesem s kolem na rameni přes údolí, dolů hustníkem, nahoru podrostem. To opravdu nemělo s MTBO nic společného. Nedělní klasická trať se mi líbila mnohem víc, našly se mnohé zajímavé volby postupu, dlouhé i kratší, běžeckých vložek také ubylo. V mužské elitě v sobotu vyhrál naprosto jasně o 4 minuty Jarda Rygl, v neděli jeho letošní neporazitelnost skončila, zvítězil Pavel Wohanka. Mapník Umístění na bedně se konečně dočkal i náš oddíl zásluhou Míry Seidla, který skončil na 3. místě (v sobotu 6. místo). Do první desítky se konečně podíval i Martin Sajal (neděle 10., sobota 13.) V dámské elitě byla v sobotu nejrychlejší Markéta Jakoubová, v neděli Marie Hrdinová. Výsledky najdete na stránce pořadatele. Také se rozrůstá konkurence na poli výrobců mapníků pro MTBO, ke dvěma dosavadním výrobcům se přidal i Honza Novák, jehož mapník vidíte na fotce, tyto mapníky mají dokonce už i svoji stránku.
 • 20.6. OB Nejmenovaný mapař z našeho oddílu se v úterý poprvé setkal se sexem. Tedy ne ve svém vlastním intimním životě (zas tak bulvární stránky nemáme, aby se tu psalo o takových věcech), ale poprvé narazil na sex při mapování. Premiéry se dočkal na mapě Valy, kterou připravujeme pro podzimní závod Gigasport cupu. Odpoledne asi tak o půl čtvrté zrovna vyhrál jeden z dílčích soubojů s ostružinami a vylezl ze zabušeného lesa na cestu (asi tak dvojkovou - poznámka pro mapaře) poblíž modřanského sídliště a konečné autobusů Na Beránku. Zaznamenal si polohu ostružinovéhu humusu, když tu vidí na cestě asi o 50 metrů níže podezřelé auto (bílý žigulík), které tam zjevně nikdo neodstavil jako vrak, když z něj čouhaly obnažené nohy. Po chvilce váhání se rozhodl zamířit k autu, neboť další práce čekala právě tímto směrem, bylo potřeba zmapovat polohu ostružin okolo této cesty. Dění v autě raději příliš podrobně nesledoval a jen prošel okolo, neboť by hrozilo nebezpečí, že zapomene počet kroků, nicméně bylo zjevné, že dvojice si užívala na předních sedadlech.
 • 19.6. ODDÍL Že by se stahovaly mraky nad naším oddílem? Černé budoucnosti se po návštěvě oddílového tréninku bojí Láďa Matušín: "Po dlouhé době jsem dorazil na pondělní trénink do tělocvičny a těšil jsem se na Stejskiho pověstné opičárny, nebo aspoň hodinku a půl basketu. Jaké však bylo mé rozčarování, když v době, kdy trénink začíná, natahovala parta jakýchsi podivných sportovců v tělocvičně volejbalovou síť. Prý už se jim podařilo zlikvidovat oddíl lyžarů, kteří dříve chodili do tělocvičny před námi, a zabrali tělocvičnu v jejich čase. To jim je ale málo a snaží se rozložit i orienťácký oddíl - na naše tréninky se prý infiltrovali pod záminkou, že je nás málo (což je bohužel teď o zkouškovém pravda). Postupně si prosadili místo basketu fotbal. Ten by mně osobně zas tak nevadil (aspoň se při něm běhá, i když z trenérského hlediska je nevhodný, riziko zranění je větší). Ale nejspíš odradil dívčí část oddílu, holky přestaly do tělocvičny chodit, a ti zbylí pak museli být rádi i za cizopasníky, protože jinak by nebylo s kým hrát. A teď se ještě rozhodli hrát volejbal, který podle mě na orienťáckém tréninku nemá co pohledávat. Jenže orienťáků bylo opravdu málo (menšina) a sundání sítě si neprosadili, chyběl nějaký trenér s autoritou. Já jsem tedy znechuceně odešel. Později jsem se doslechl, že prý po třičtvrtěhodině nakonec došlo i na basket a fotbal a vůbec celkem náročný trénink. Ale slyšel jsem i názory některých členů, že pokud by tohle mělo pokračovat, raději přestoupí do jiného oddílu. Tak doufám, že se od září vrátí tréninky zas do normálních kolejí."
 • 16.6. OB O krátké trati píše Verča: O tomto víkendu se konaly vrcholné závody jarní sezóny – MČR na krátké trati (neboli middle) v Sosnové. Terén byl zajímavý – dobře průběžný borovicový lesík s mnoha tvary – kupičky, jámy, skalky, kameny. Pořadatelsky byly závody také vydařené, žádná katastrofa se neudála. Jenom počasí mohlo být na můj vkus trochu chladnější a pivo trochu levnější. Leč nepřijeli jsme tam chlastat (aspoň někteří), nýbrž předvádět výkony na pro nás nezvyklých délkách tratí. Je to tak trochu paskvil (píše se to tak?) – moc dlouhý na to, aby člověk mohl běžet na krev a moc krátký, aby se flákal. Takže většinou tam pak nebohý závodník ve dvou třetinách vytuhnul a zbytek dopochodoval (počítám, že to nebyl jen můj případ). Ale k výsledkům. Sobotní semifinále se docela vyvedlo – do A finále se nominovali Romča (D20), Martina V. a Verča (obě D21) a z kluků Honza Š. (z prvního místa!!!), Ondra (oba H20) a Míra (H21). Všichni ostatní se nominovali taky, ale do „podřadnějších“ kategorií. Nedělní tratě byly snad ještě náročnější než sobotní, a to jak mapově, tak fyzicky. Důležité bylo jít čistě, což se však nepodařilo asi nikomu (možná kromě Sádla). Nejlíp dopadl podle očekávání Honza (ale ne Peciš), který byl na rádiu na medailové pozici, bohužel ji ale neudržel a doběhl 7. (i tak nejlepší z nás), Ondra doběhl tuším 11. Slušně běžel i Sádlo, který byl na pěkném 12. místě (no uznejte, na to že furt jenom něco rýsuje), Romča skončila 11. , Verča 17. a Martina na „chvostu“. Musíme se, děvčata, polepšit. Asi to je tím, že jsme cestou na start „plkaly“ místo abychom se „soustředily“ – jak by řekl Radim (který se mimochodem nominoval do finále D, kde se snažil konkurovat takovým tragédům, jako je Vokoun nebo Duško). Jak dopadli vetoši nevím, analýzu budou muset dodat sami. Jaro je za námi, takže se vrhněte do letní přípravy, ať na podzim předvedeme i něco lepšího!!! Kompletní výsledky najdete na stránce závodu. Další (převážně pozitivní) ohlasy najdete u Béďi, Sosny, DKP a na Betově.
 • 12.6. OB Honza Šedivý se včera nominoval na juniorské mistrovství světa v Estonsku, když v nominačním závodě obsadil 4. místo. I když včera odpoledne ještě Béďa psal, že nominovaným je Ondra... Honzovi gratulujeme a Béďovi ubereme z hodnocení jednu hvězdičku :-)
 • 9.6. OB O béčkových závodech u Plzně je napsáno o něco níže, přednost mají významnější závody - zde je článek od naší dopisovatelky Veroniky: Tento víkend (7. – 8. 6.) se konaly závody Continental Cup a ŽA v obci Lidečko (poblíž Vizovic). Akce to byla vskutku vydařená. Celý víkend nás provázela tropická vedra. Sobotní krátká (resp. zkrácená) trať se ještě dala jakž takž přežít, i když nám to připadalo dost zarostlé a mapa nebyla vždycky úplně v souladu se skutečností. Večer jsme se dávali dohromady v krásné vizovické restauraci Valašský šenk a ladili formu na nedělní klasiku. Už parametry tratí (zvlášť převýšení) napovídaly, že směrné časy pravděpodobně dodrženy nebudou. A nebyly. Větší část naší výpravy v rámci závodu absolvovala „ligu 100“, což ve 35 stupních Celsia je slušný výkon. Tratě byly poměrně zajímavé, zvláště hustníková vsuvka byla přinejmenším neotřelým zpestřením. Plazit se třetinu trati po kolenách a vsázet si, jestli mi to dřív vypíchne oko nebo se zřítím ze srázu, bylo velmi zábavné. Hlavně když to v těch hustníkách moc nesedělo. Nicméně zázemí závodu bylo perfektní a Béďa byl taky ve formě (akorát mu nešlo vyslovit jméno Barbora Baldriánová). Zato cesta domů se pro některé nešťastníky stala doslova peklem (šťastníci byli v tomto případě ti, kteří se vezli s Pecišama, protože ti mají v autě klimatizaci). Po pěti hodinách jízdy na nás nezůstala suchá nit. Zároveň se v nás objevila nezměrná úcta a obdiv k zlínským závodníkům (a potažmo všem moravským), kteří tuto anabázi podstupují prakticky víkend co víkend. Tak jak vidíte, žádné podstatné informace jste se ode mě nedozvěděli, takže si přepněte na nějaký lepší kanál, třeba Béďoviny (a dále třeba DKP, TTR nebo diskuze na stránkách Mapníku), kde uvidíte i výsledky - doplňuji, že za zmínku stojí především výsledky bratří Šedivých v H20A (Ondra 5. místo v sobotu, Honza 4. místo v neděli) a Míry Seidla v mužské elitě (15. místo v neděli).
 • 9.6. OB Údolí dutých hlav Dějištěm posledních jarních závodů žebříčku B byla Dobříč, závody pořádaly asi 20 km severně od svého města plzeňské oddíly Slavia VŠ a Lokomotiva. Závodilo se v lehce zvlněném terénu, který získal na atraktivnosti díky množství hlubokých roklí a rýh, které se různě větvily a navíc byly lemovány množstvím postranních údolíček. Právě do těch nejkomplikovanějšch labyrintů údolíček a rýh, navíc z části v hustnících, byla postavena sobotní krátká trať, která se mi velmi líbila. Stále bylo potřeba soustředit se na závod, jakákoliv ztráta koncentrace se krutě vymstila, stejně jako nepřizpůsobení rychlosti v některých mapově složitějších místech. Klíčem k úspěchu bylo vyvarovat se větších chyb, ani nebylo potřeba běžet nijak zvlášť rychle. V H21B zvítězil Vašek Hošek z Kotlářky (a po závodě odjel domů s tím, že klasiku už nepoběží, že takové dlouhé závody ho jedině odrovnají), D21B vyhrála Michaela Omová. Zatímco při sobotním závodě vedro zas tolik nevadilo, nedělní klasiku ovlivnilo výrazně. Časy na už tak dost dlouhých tratích ještě natáhlo, a tak mnoho závodníků nedokončilo. Jinak závod až na některé zajímavé dohledávky v roklích a rýhách šlo označit za běžák. Já mám výhrady především k poloze startu a z toho vyplývajího umístění prvních kontrol na asi 500 x 500 metrů velké pasece (a vůbec k přílišnému běhání přes paseky). Nedělní závod zvládli v hlavních kategoriích nejrychleji Richard Pleticha a Marie Patočková. Mapu Železnice s podtitulem Údolí dutých hlav (název podle cedulí označujících vjezd do osady v údolí na východě mapy - viz foto), jejíž podstatnou část mapovali Honza Drbal a Zdenda Sokolář, hodnotím jako téměř výbornou. Jen možná měli pořadatelé v pokynech pořádně zdůraznit, že se běží na desítce, když v rozpise slibovali měřítko 1 : 15000 - pokyny mi vůbec připadaly takové nekompletní. Na shromaždišti vše fungovalo, voda v cisterně sice na konci závodu po oba dny došla, ale naštěstí bylo poblíž malé koupaliště, ve kterém se mohli zpocení závodníci osvěžit. Oddílové výsledky: V sobotu Martina Sedláčková 10. místo v D21B, Martin Sajal 16. místo v H21B, Jiří Šedivý 2. místo v H45B. V neděli pak Mirka Šedivá 3. místo v D40B a Petra Matoušková 16. místo v D21B. Výsledky najdete na stránce závodu, další ohlasy zatím jen v Sosnovinách a u DOB. Fotek z víkendu máme dost, jen jejich zpracování a umístění na web bude trvat asi trochu déle.
 • 2.6. MTBO Mistrovství republiky štafet a na dlouhé trati pořádala opět po dvou letech Smržovka, a mnozí závodníci se báli, že se budou opakovat legendární brutální závody s mnoha běžeckými vložkami a výrazně překročenými směrnými časy. Obavy se naštěstí nenaplnily. Centrum závodů se nacházelo přímo v Jablonci, sobotní štafety se jely na Břízkách. Terén pro mnohé známý z LOBů se ukázal jako atraktivní i pro MTBO, velká většina cest byla dobře sjízdná, takže nevadily ani strmější kopce. I tratě se Martinu Wurzovi tentokrát podařily postavit velmi pěkně. V ženách suverénně zvítězila štafeta USK Praha. Mezi muži bylo pořadí v cíli na prvních šesti místech až na jednu výjimku totožné jako loni - 1. Tesla Brno, 2. Pell´s Brno (to je ta výjimka, loni byli druzí VSP, letos až 7.), 3. Liberec, 4. Nový Bor, 5. Ekonom Praha, 6. Jihlava. Naši štafetu po relativně slabších výkonech na prvním (Milan Jalový) a hlavně druhém úseku (Martin Sajal) posunul na konečné 5. místo až Míra Seidl, který zajel téměř o 2 minuty nejrychlejší čas. A to ještě při postupu na šestou kontrolu narazil do závory - v místě, kde jinak dobře viditelná závora stála, žádnou neočekával, neboť v mapě chyběla a navíc v době, kdy v Jablonci studoval gympl, tam žádná nebyla. Na cestě k ní v rychlosti asi 30 km/h mapoval a všimnul si jí prý asi 2 metry předem. Nebyla zamčená, a tak to naštěstí skončilo jen rozbitými koleny. Navíc pak všichni závodníci neměli rovné podmínky, protože třetí úseky od průběžného 7. místa už měly po tom náraze závoru otevřenou. Nedělní dlouhá trať také začínala a končila na Břízkách, ale podstatná část závodu se jela na Harcovském hřebeni (tedy v dějišti loňské dlouhé trati, ale v klasickém OB). A rozhodovalo se převážně tam, alespoň v mužské elitě, která mapu projezdila opravdu důkladně. Kopce byly ještě prudší (někde se muselo kolo i tlačit), cesty většinou ne tak rychlé jako na Břízkách a hlavně některé sjezdy byly technicky velmi náročné, na úzkých kamenitých pěšinkách mohli získat dobří sjezdaři i minuty. Trať se mi opět dost líbila. Kromě pasáží, které byly vyloženě o technice sjezdu či jízdě do kopce po špatné cestě, se našly i zajímavé volby. Jen se opět nepodařilo dodržet směrné časy, tentokrát šlo o opačný extrém než v minulých dvou letech - tradiční vítěz dlouhé Jarda Rygl strávil na trati pouhých 115 minut (a jako obvykle vyhrál s velkým náskokem). Ale závodníkům kratší tratě příliš nevadily. Od nás skončil mezi muži nejlépe Honza Novák na 16. místě. Nejrychlejší ženou byla Markéta Jakoubová, Martina Volfová obsadila 11. místo. Ve veteránech získal stříbrnou medaili Petr Stejskal. Výsledky najdete na stránce závodu.
 • 19.5. OB První série celostátních a národních žebříčkových závodů se konala poblíž Mníšku pod Brdy, pořádal USK Praha. Mapa Jezírko vznikala na poslední chvíli, ještě 9 dní před závodem byli mapaři v lese a netiskla se dříve než ve středu. Je pod ní podepsáno 10 lidí, zlí jazykové tvrdí, že ale mapařů bylo ve skutečnosti více. SV částí zasahovala do předchozí mapy Hvíždinec (končila přibližně na silnici, v níž vrstevnice nenavazují úplně plynule), JZ část pak pokrývala mapa Vrážky. Ta už byla kreslena v Ocadu, jejím nejvýznamnějším pozůstatkem na nové mapě je zbytek jedné severojižní čáry (ale torzo této čáry bylo aspoň přeříznuto v místě styku s jinými modrými objekty, při tvorbě nové mapy už na podobné operace asi nebyl čas). Na to, jakým způsobem mapa vznikala, seděla celkem dobře. Tedy nesedící místa se našla a nebyla rozhodně ojedinělá, ale čekal jsem to horší. Na terén, v němž se střídají prudké svahy plné kamenných polí, v nichž se běhá opravdu těžko, s méně kopcovitými pasážemi s detaily spíše porostovými, existují různé názory - podle mě je na pražské poměry relativně zajímavý, ale ve srovnání s terény jiných vrcholných závodů mi příliš atraktivní nepřijde. Běžely se dvě klasiky, takže šlo o náročný víkend, což umocnily sobotní tratě, které byly prý zbytečně brutální a dlouhé (např. H21B a H21C jen minimálně kratší než H21A), navíc prý na některých občerstvovačkách a chvíli snad i v cíli chyběla voda. V neděli už k takovému překračování směrných časů nedocházelo, stavitel se snažil postavit nějaké postupy na volbu, výsledkem bylo někdy až přílišné běhání po cestách, označení závodu jako běžák bylo možné slyšet dost často. Na shromaždišti snad fungovalo vše, tak jak mělo, jen vzdáleností od parkoviště osobních aut přes 2 kilometry nebyli závodníci příliš nadšeni. Přitom až ke shromaždišti silnice vedla a to docela široká, proč tedy muselo být parkoviště tak daleko, to vědí asi jen pořadatelé. Chcete-li si o závodech přečíst více, podívejte se k Béďovi, DKP, Sosnovi, SCP nebo OSN. Můžete se podívat na fotky ze závodu, které připravili jako již tradičně Kamil Bureš (zpracování fotek pro web, vlastník foťáku) a Bára Rančáková (kvůli zranění nemůže běhat, tak fotí). Výsledky jsou na stránce závodu. Od nás se nejvíc dařilo juniorům - Honza Šedivý obsadil v sobotu 8. a v neděli 6. místo v H20A, Ondra Šedivý byl ve stejné kategorii v neděli 12., Romča Maunová při své premiéře v áčkách skončila v neděli na 12. místě. Medailové pozice obsadila Jana Bochenková v D35B - v sobotu 3., v neděli 2. místo.
 • 11.5. MTBO Český pohár MTBO pokračoval v Hamru na Jezeře, s centrem v kempu známém z několika pětidenních, pod taktovkou turnovských pořadatelů. V sobotu šlo dokonce o závod mistrovský (MČR ve scorelaufu), ovšem nebylo to jediné mistrovství republiky v tomto prostoru v daný den. V části lesa přezdívané tankodrom, tratěmi poměrně hustě využívané, se totiž jel závod off-roadů. To se pořadatelé dozvěděli až v den závodu, a proto start operativně přesunuli až na 16:30, aby předešli srážkám závodníků s automobily. Tratě si závodníci většinou pochvalovali. Terén známý ze závodů světového poháru před třemi roky je velmi zajímavý, zčásti rovinatý, někde ale také pěkně kopcovitý, síť cest v některých místech opravdu velmi hustá. Na některých cestách museli závodníci prokázat schopnost jízdy v písku (zajímavé zpestření, ale kdo má potom kolo čistit). V neděli se jela klasika, v mužské elitě velmi fyzicky náročná, trať tentokrát vzbudila i nějaké negativní reakce - začátek by byl velmi pěkný, kdyby se nejezdilo téměř totožnými místy jako v sobotu (ale obrovská mapa byla využita celá, takže jednoduché řešení asi neexistovalo), vůbec se nelíbil postup 12 - 13, kde se muselo lézt do prudkého kopce mimo cestu s kolem na zádech, žádná rozumná varianta po cestě neexistovala. V mužské elitě byl oba dny nejrychlejší Jarda Rygl (asi mu svatba prospěla), Míra Seidl skončil v sobotu 8. a v neděli 5. Mezi ženami taktéž dvakrát zvítězila Marie Hrdinová. Martina Volfová v sobotu dojela na 13. místě (to jely všechny ženy na stejné trati), v neděli mezi "neeliťačkami" obsadila 3. místo.
 • 5.5. MTBO Český pohár MTBO začal o víkendu ve slovenských kopcích nad Bratislavou. V sobotu se jela krátká trať a v neděli scorelauf, v obou případech bylo potřeba jet velmi rychle, tratě byly zvláště v sobotu spíše jednodušší, ale líbily se. Závody přilákaly překvapivě velké množství českých bikerů, i když někteří chyběli kvůli svatbě Jardy Rygla ve stejném termínu. V mužské elitě v sobotu zvítězil slovenský reprezentant Tomáš Haničák, v neděli byl nejrychlejší Pavel Wohanka. Míra Seidl dokázal, že mimořádné přidělení elity bylo oprávněné, když v sobotu skončil na 11. místě a v neděli byl dokonce čtvrtý. V dámské elitě (eliťačky jely poprvé na odlišné trati než ostatní ženy) v sobotu vyhrála Markéta Jakoubová, v neděli pak Michaela Gigon z Rakouska ve službách Tesly Brno. Na postup do elity má šanci i Martina Volfová, která při své premíéře v Českém poháru skončila na 3. a 4. místě mezi ženami neeliťačkami. Výsledky najdete na stránce závodu.
 • 2.5. OB WC Na prvního máje pořádala Stavárna závod Gigasport cupu na Písečném dole. Shromaždiště bylo tentokrát na fotbalovém hřišti v Brocně, což je sice trochu dál od lesa, ale zas se tam dá bez problému zaparkovat (kdo někdy na Písečném dole pořádal závody, ví, že parkování třeba v Medonosech nebo Chudolazech je téměř neřešitelným problémem). Pěkný dojem ze shromaždiště pokazila úroveň WC - díry vykopané na poli ohraničené reklamními transparenty Gigasportu byly fakt hrozné (viz foto, v předu WC ženy, za nimi muži - jak se to asi bude líbit sponzorovi?). Terén byl na pražské poměry opravdu exkluzivní, dle mého názoru letos na jaře jasně nejhezčí. I tratě se celkem povedly, postupy s volbou se vyskytovaly dost často. Jen umístění některých kontrol nebylo příliš šťastné. Mapa v měřítku 1:15000 v některých místech nebyla příliš čitelná, skály byly miniaturní a vzhledem k nedodržení minimální nutné mezery mezi dvěma prvky jedné barvy splývaly. Prostě mapa někde působila spíš jako nečitelná mazanice, a když se do takových míst dá kontrola, není to úplně ideální - např. moje dvě ztracené minuty na kontrole 63 znamenaly stále jeden z nejlepších mezičasů, to asi nebude chyba na straně závodníka. Takových míst bylo více, ale přesto výše uvedené nedostatky nezkazily můj celkem dobrý dojem ze závodu. V kategorii H21L zvítězil Ruda Ropek s časem těsně pod 80 minut (trať byla opět velmi dlouhá, a tak oceňuji pořadatele za to, že ještě před termínem přihlášek zveřejnili délky tratí - každý pak mohl vědět, na co se přihlašuje). V D21L byla nejrychlejší Iva Hrazdírová. Tu jsou výsledky, další ohlasy najdete u SCP a u pořadatele Sosny. Bára Rančáková v lese hodně fotila a Kamil Bureš připravil fotky pro web - můžete se na ně kouknout tady. A aby nebylo fotek málo, jsou zde ještě další, ze závodu v Kublově (26.4.).
 • 28.4. OB Gigasport cup pokračoval v neděli ve Statenicích pod taktovkou Slavie Praha na Juliáně. Podstatnou část nové mapy jsem mapoval a její hodnocení tedy přenechám jiným. Mapa pokrývá skoro 3 km čtvereční, což by samo o sobě na postavení zkrácené trati stačilo. Jenže to by nesměl být velký úsek prostoru směrem k Přední Kopanině zarostlý ostružinami a podobným bordelem, dalším nepoužitelným místem byly oblasti nově osázených pasek. Zbylá část lesa je poměrně pěkná, ale celkem malá, vymyslet tratě nebylo vůbec jednoduché. Juliána prostě není prostorem, kde se postaví pěkné tratě samy. Ale podle ohlasů se většině závodníků v lese líbilo. Objevily se výtky k opakovanému vybíhání prudkého svahu s převýšením 50 metrů - za touto koncepcí tratí (minimálně v HD21L) si stojím, získají se tím potřebné metry a minuty k dosažení směrných časů, lezení do kopců sice je jistě náročné, ale podle mě příjemnější než pročesávání ostružinových pasáží na mapě, které by bylo druhou možnou variantou natažení tratí k požadované délce a směrným časům. Argumentem k přidání kopců je i jinak spíše rovinatý profil terénu a fakt, že kopce závodníky unaví a pak se snáze dopustí chyby v jinak nepříliš záludné části před cílem. Nejvýraznější chybou pořadatele je zrušení kategorie H21K - popisy neodpovídaly mapě, resp. popisy byly správné, ale podařilo se vytisknout jinou trať. Namále měla i kategorie H16, ta ale na stejné trati startovala až od času 91 a do té doby se zvládlo vytisknout popisy opravené, které se pak rozdávaly na startu. V hlavní mužské kategorii zvítězil Jirka Mrázek z Kotlářky, času, který by stačil na 6. místo, dosáhl Vláďa Kalous, bohužel však nesledoval dostatečně kódy (oražení sousední nesprávné kontroly vedlo k diskvalifikaci i několika dalších zkušených závodníků). Mezi ženami byla nejrychlejší Hanka Tichovská před Verčou Kupcovou. Výsledky. Ohlasy najdete v Sosnovinách, u Garfielda99, DKP, SCP a LBE).
  Předtím v sobotu pořádala Pragovka na za jeden den zrevidovaném Habrovém potoku. Prý to bylo dlouhé a zelené, více píší opět DKP, Sosnoviny a Garfield99. Výsledky - dobře zaběhly v D21L Verča Kupcová (3.) a Lucka Pokorná (4.).
 • 24.4. OB 26. dubna uplyne přesně 11 let ode dne, kdy Ekonom pořádal závod pražského žebříčku v Košátkách na mapě Špenát. Tenkrát dosáhl životního úspěchu Martin Komárek, který obsadil pro něj skvělé 5. místo v kategorii H13 a získal 191,51 bodů do PŽ. K tomuto výsledku mu pomohlo, že počkal dvě minuty na startu u map na nejmenovaného závodníka (tehdy jednoho z nejlepších v Praze), a závod za ním bez jakéhokoliv náznaku spolupráce odvisel. Tento výkon mu zajistil nesmrtelnost. O den později - 27.4., se Komárek konečně dočká okamžiku, kdy se na mapě, na jejíž tvorbě podílel, poběží závod pražského žebříčku. Na slávistické Juliáně pracoval jako expert přes zarostlé oblasti, specielně pak ostružinová pole. Závodnící však většinou nebudou mít možnost zhodnotit kvalitu jeho práce. Pokyny, startovka po kategoriích, startovka po oddílech.
 • 22.4. ODDÍL Letos jsme na velikonoční soustředění vyrazili do skal v blízkosti Budislavi. A nebyli jsme tam sami, v lese jsme potkávali závodníky několika dalších oddílů - OK99 Hradec Králové, OK Jilemnice, KVS Šumperk, Kamenice. Tradiční pondělní štafety jsme pak běželi společně se Slavií VŠ Plzeň (výsledky jsou na stránce VPM). Zajímavé byly i nedělní noční štafety v okolí turistické ubytovny v Mladočově, kde jsme bydleli - pro tento závod vznikla nová mapa Matušínův hrob v měřítku 1:1000 (autoři Matušín, Komárek, Sokolář, Sajal).
 • 18.4. WEB Novinky ohledně vyhledávače v archivu map pro OB (protože archivů i vyhledávačů existuje víc, upřesňuji, že jde o ten pracující s oficiálním archivem ČSOB, tj. Lenhartovým, a umožňující kombinovat vyhledávání podle polohy s textovým): Nachází se na nové adrese - kumbal.vse.cz/ob/mapsearch/, z předchozího umístění na serveru eso bohužel přesměrovaní nevede, neboť konto bylo v tichosti zrušeno... Do databáze jsem postupně nadatloval odkazy na 194 map (nebo stránek s informacemi o nich) vystavených na internetu - tj. všechny mapy, které jsem s využitím O-katalogu našel. Jedná se o mapy oddílů EKP, SLP, FSP, DKP, PGP, VSP, SSU, KSU, TZL, DOB, CHA, ADA, SMR, KON, PHK, a SUL. Došlo i na drobná vylepšení funkčnosti i designu, nápady na další vylepšení bych také měl, dostatek času ale ne. Další vývoj vyhledávače bude záviset do jisté míry také na tom, jestli bude dostatečně využíván.
 • 17.4. WEB Z hlavní stránky jsem smazal odkaz na Cenu posázaví 2002, kterou jsme pořádali společně s JHB a o níž Láďa Matušín do oddílové ročnenky napsal: "Vše nakonec dopadlo ku spokojenosti přítomných závodníků, ne však ušatých pořadatelů." Z finančního hlediska snad bylo pro oddíl výhodnější i pořádání závodu PPŽ. V Lipnici nad Sázavou se původně mělo běžet také letošní mistrovství republiky v supersprintu, ovšem pořadatelé z JHB přesunuli závod do Havlíčkova Brodu. A tak si v okolí hradu na Lipnici zaběhá jen Tretra Praha v rámci velikonočního soustředění, na mapě vytvořené Mírou Seidlem pro noční štafety na našem loňském soustředění. Mimochodem, pro případné zájemce máme ještě dostatek map Lipnice.
 • 16.4. WEB Dosavadní rozsáhlá (a tedy zbytečně složitá, těžko udržovatelná a tudíž neaktuální a obsahující nefunkční odkazy) anglická verze našich stránek je již minulostí. Teď již všechno podstatné najdete na jedné nové stránce. O překlad do angličtiny se zasloužila Romča Maunová.
 • 15.4. OB Jak píše Láďa Matušín, i v západních Čechách se dalo o víkendu běhat:
  Část ušáků (po březnovém soustředění tzv. "Bečovská skupina") se rozhodla strávit víkend v Plzni. Po páteční kulturní předehře (Čechomor, divadlo, ples) jsme byli všichni přibližně stejně indisponováni. Pořadatelé "KOSi z Plzně" připravili dva velmi podobné závody. Sobotní "dlouhé přeběhy přes Radyni" na nové mapě Wawokovo (přemapovaná Radyně z roku 1990) s množstvím kamenů a kamených polí poskytovala i pěkné výhledy do plzeňského okolí. Tratě pro většinu kategorií skrývaly kromě krátkých zamotaných pasáží i dlouhé postupy, kdy byla možnost si i prohlédnout opravenou zříceninu hradu Radyně. Z ušáků toho využil pouze vrchař Míra, který se odvážil v jednom přeběhu zdolat radyňský vrch. My ušandy jsme volily raději pohodlnější obíhačky traverzem, přeci jenom tlapky do kopce bolí. Po vcelku rychlém a vydařeném závodě, kdy u mužské kategorie byla vypsána pivní prémie stavitelem tratí Hášou na čas pod hodinu (délka 10,5 km), jsme strávili příjemný večer návštěvou ušáků "dezertérů" rodiny Hasmanů. Příjemnou regenerační večerní procházku jsme zakončili domácím kinem a pizzou u Hasáků. Nechybělo ani pivečko a vínečko. Zkrátka pěkná tečka za prvním dnem. V neděli nás čekala již klasika na mapě Lopata z roku 1995. Střídání kratkých a dlouhých postupů, časté změny směru, průběhy nejasnými porostovými útvary, překonávání údolí a potoků a kontroly na kamenech způsobily značnou kvalitu "ušatých kufrů". Někdo tam nechal minutu, jiný 7 minut a někdo dokonce půl hodiny, viď, Puňťo. Přesto byl závod kvalitním tréninkem pro čtení mapy za rychlého běhu, povedlo se pouze Mírovi, a pěkným zakončením víkendu. Počasí bylo super, tak co si víc od víkendu přát. Zkrátka, příště přijeďte do Plzně a poznáte sami, že závody v kvalitních terénech neznamenají jen honbu za rankingovými body. K Láďovo článku ještě doplňuji odkaz na výsledky - Míra Seidl zůstává letos v západních Čechách neporažen.
 • 14.4. OB Pražští závodníci si o víkendu užili. Dvě klasiky o víkendu, navíc obě s časem vítěze v H21L těsně pod 80 minut, to už je slušná porce i pro elitní závodníky. V sobotu pořádaly Přírodní vědy na Propasti. Agentura JPP se zmiňovala o občas nepřesné Nožičkově mapě, navíc s velmi slabě vytištěnou zelenou a o v některých pasážích zbytečně brutálně postavených tratích, ale všeobecně se závod snad líbil. Více se dozvíte třeba u KAM nebo Garfielda99. Výsledky.
  Ti, kteří chtěli naběhat o víkendu okolo 50 km, ale museli vyrazit do Bzence, kde SKOB Zlín pořádal MČR na dlouhé trati. Stejně jako loni se běželo s hromadným startem, ale šlo vlastně o úplně jiný typ závodu. Rovinatý prostor možná někteří považovali za nezajímavý, ale podle mě je pro daný typ závodu (dlouhá s hromadným starem) ideální, umožňuje totiž divácky atraktivní a zároveň spravedlivý závod (tj. s rovnocennými okruhy a omezující věšení). Agentura JPP informovala o téměř totožných okruzích u kat. D18, na druhé straně o zajímavé trati H21, o mapě tištěné na laserovce, o rozdávání licence A v D20 za účast (a dokončení) a o dvou kontrolách s podobným kódem v těsné blízkosti (lišily se jen o stovku). Výsledky a mnohé další najdete na velmi pěkné stránce závodu. O závodě dále píší Béďa, DKP, Sosna, Betov a DOB. Z našich výsledků je pěkné 11. místo Veroniky Kupcové v D21 a 9. místo Ondry Šedivého v H20.
  Ještě větší rovina než na dlouhé trati čekala pražskou oblast v neděli a stejně jako z dlouhé trati, tak ze shromaždiště oblasťáku pořádaného OK24 v Lysé nad Labem se objevila reportáž v sobotních Brankách, bodech, vteřinách - na dostihovém závodišti (které poskytlo v neděli pěkné zázemí orienťáku) totiž začala v sobotu cvalová sezóna... A stejně jako na dlouhé trati pořadatelé použili u delších (a početněji obsazených) kategorií okruhový systém - ale běželo se s intervalovým startem. Závodníci pak mohli startovat po minutě a výsledkem byl start posledních závodníků v čase okolo 80 - v Praze to věc nevídaná. Za tento nápad zaslouží OK24 určitě pochvalu. Trať H21L měřila 17,3 km a byly na ní použity dvě uzlové kontroly (přes každou se běželo třikrát), společný byl krátký úsek od startu a delší do cíle (viz mapa u DKP). Postavena byla podle mě pěkně, proběhali jsme snad všechna použitelná místa na mapě, ale neměl jsem pocit, že někudy běžím vícekrát. Objevily se názory, že závod byl pouze o běhu a že se nemuselo vůbec mapovat. Jistě, jde o velmi rychlý a orientačně jednoduchý terén, ale bylo z něj vytěženo maximum a chyby se daly udělat, i když většinou pouze drobné. Jen to mohlo být trochu kratší... Nová mapa vznikla v podstatě dokreslením několika nových pasek do její tři roky staré předchůdkyně, problémy jsem s ní neměl, jen se zelenou barvou bych to tak nepřeháněl. Z mého pohledu jediným větším problémem bylo umístění startu. Mapy se vydávaly hned za koridory a následoval 150m dlouhý úsek na mapový start, opačným směrem než první kontroly třeba u H21L a D21L (a navíc se pak musely bušit další hustníky). Že dodržování povinného úseku nikdo nehlídá, bylo vidět ze startovních koridorů celkem dobře. V H21L se zbláznil Honza Mrázek a vyhrál s časem pod 78 minut s šestiminutovým náskokem, před třetího Rudu Ropka se dostal ještě Michal Pěkný. Výsledky (víceokruhové kategorie ještě nebyly sloučeny), něco píší i Sosna, Garfield99, DKP a SCP.
 • 10.4. OB Včera jsme v Seleticích pořádali trénink pro nadějnou pražskou mládež. Mrazivé počasí nejspíš nikoho neodradilo, autobus byl plný. Smyslem tréninku bylo vyzkoušet si před mistrovstvím na dlouhé trati závod s hromadným startem s využitím rozdělovacích metod. A myslím, že cíl se podařilo splnit, na nejdelší trati dlouhé přes 10 km běželi ti nejrychlejší stále v kontaktu (skupinka byla ale dost roztažená), rozhodovalo se na až druhé skupině tří krátkých okruhů (každý běžel v jiném pořadí) kousek před cílem. V něm byl prý nakonec první Honza Skyva před Jirkou Mrázkem a Honzou Procházkou z Kotlářky. Protože jsem neměl nic společného s návrhem tratí a stavbou kontrol v lese, můžu si dovolit napsat, že se mi trénink hodně líbil. Stejně tak rovinatý terén v okolí Seletic mi přijde relativně zajímavý (aspoň v těch místech, kde jsme běhali včera) a myslím, že by byla škoda ho někdy v budoucnu znovu nevyužít.
 • 9.4. OB/MTB Byli jste již někdy svědkem srážky orientačního běžce s cyklistou? Ne? Budete mít šanci v sobotu 17. května. I když ta šance nebude zas tak velká, jak jsem původně myslel. U Mníšku pod Brdy pořádá USK Praha Velkou cenu Prahy (závod Continental cupu a žeříčku A a B) a závodním prostorem prochází trasa MTB maratónu Transbrdy, který je na pořadu ve stejný den. Tento závod startuje v Letech u Dobřichovic a jeho trasa dlouhá 62 km dále pokračuje po Brdském hřebenu přibližně směrem k Dobříši a pak zas zpět. Místem, kde by se mohl nacházet prostor startu orienťáckých závodů, budou bikeři projíždět přibližně po 10 km, přičemž prvních asi 7 km je čeká celkem náročné stoupání. Ale startují již v 11 h (zatímco první orienťáci až ve 12 h), takže nebezpečím mohou být jen ti nejpomalejší. V době, kdy bude v lese pobíhat nejvíce orienťáků, se budou bikeři vracet. Jenže trasa zpět k Dobřichovicím vede většinou po opačném kraji lesa, kam asi mapa zasahovat nebude, nebo tam nebudou vedeny tratě.
 • 8.4. OB Pražští závodníci měli o víkendu z čeho vybírat: Buď mohli zůstat v blízkosti Prahy a v pátek se zúčastnit přeboru Prahy v nočáku (o závodě ve stejném lese jako loni, ale v jeho nové dosud nemapované části píší více Sosna a DKP, v D21 získala přebornický titul Verča Kupcová - výsledky). V neděli pak pokračovala série závodů Gigasport cupu na sparťanských Plazech (výsledky, více Garfield99 a LBE). Větší část našich závodníků ale vyrazila na soustředění v okolí Doks, kde se zúčastnili v sobotu závodu v Dubé (výsledky, více Betov) a v neděli v Oknech u Doks (v D21 Martina Volfová 6. místo a Verča Kupcová 7. místo - výsledky, více Sosnoviny, Betov a DOB.
 • 31.3. OB Pražská oblast zahájila v neděli sérii závodů Gigasport cupu, paradoxně se začalo rovnou přeborem Prahy na klasice. Nevím, co vedlo soutěžní komisi k vypsání hned prvního závodu jako přeboru, pravděpodobně považovala prostory ostatních závodů Gigasport Cupu za přeboru nedůstojné (a některé oddíly asi v době tvoření termínovky ještě nevěděly, kde budou pořádat). V současné době už ale oblastní přebory nemají pro kvalifikaci na mistrovství republiky zas tak velký význam, jako to bývalo v minulosti, takže tolik nevadilo, že o několika málo účastnících mistrovství konaného v září rozhodne jejich výkonnost na konci března. Stejně jako loni pořádala přebor Kotlářka na Housce-východ, ovšem z jiné strany mapy. Dům dětí a mládeže v Bezdědicích poskytuje závodu výborné zázemí (mnohokrát lepší než třeba louka loni), ale má jednu zásadní nevýhodu. Je hrozně moc vzdálené od aktraktivních pasáží mapy a zejména kratší tratě se odtud podle mě zajímavě postavit vůbec nedají - do zajímavějších míst se dají dost těžko natáhnout a strmé skalnaté svahy v blízkosti Bezdědic mi přijdou orientačně nezajímavé, zato na fyzičku náročné až brutálně (a podle ohlasů se staviteli tratí Michalu Novákovi, jinak známému internetovému kritikovi závodů, se stavbou příliš vypořádat nepodařilo - o závodě nejvíce najdete v Sosnovinách a na stránkách KAM, něco píší i LBE a JIL a komentář najdeme i na stránkách pořadtelů z DKP). Hůře připravené závodníky pak příliš nepotěšilo umístění cíle přímo na shromaždišti v Bezdědicích, neboť k němu bylo nutné po už tak náročném závodě na závěr vystoupat dalších 80 výškových metrů do kopce. A přitom se prý navíc mohli podívat, jaké věci místní obyvatelé vyhazují na skládku. Výsledky. K závodu se nově vyjadřuje i sám stavitel tratí Michal Novák.
 • 21.3. OB Kde se nachází nejvzdálenější mapa, kterou vytvořil český kartograf? Pravděpodobně na Novém Zélandě, odkud píše Aleš Hejna: "...dnes jsme skončili s mapovaním v Aucklandu. Jeden terén přímo ve městě - park okolo bývalé sopky i s čitelnými krátery. A terén na pobřeží Tasmanova moře s černými písky asi hodinu autem severně od Aucklandu ... Na mapách Olles se poběží Mistrovství NZ v OB ve štafetách a Mistrovství NZ v supersprintu 2003." Nějakého povídání se určitě časem dočkáte na Olles.cz, ale nejspíš to nebude brzy, Aleš ještě bude pár týdnů po Novém Zélandě cestovat. Zajímavá příprava na červnovou státnici z cestovního ruchu. Proč ne.
 • 20.3. OB V úterý se konal první oddílový trénink na části mapy Valy, kterou připravujeme pro zářijový závod Gigasport Cupu. Zdenda Sokolář už stačil zmapovat úsek velký tak, že se na něm dala natočit trať dlouhá 5 km. Ostatní mapaři, kteří se mají na tvorbě mapy podílet, zatím příliš aktivní nejsou - teď většinou pracují na dokončení další mapy na okraji Prahy, která bude letos dějištěm oblasťáku. Závod na Juliáně pořádaný Slavií Praha se poběží koncem dubna, již se objevil rozpis a také fotky terénu.
 • 18.3. LOB V neděli se na Mísečkách se konalo první kolo mistrovství republiky v přírodním víceboji, zimní Outdoorman. Mezi ženami Martina Volfová nenašla přemožitelku ani v sobotním LOBu (který prý ale s LOBem zas tak moc společného neměl) ani v nedělním vyřazovacím závodě v běhu na lyžích, a celkově jasně zvítězila. Mezi muži byl závod vyrovnanější, celkově vyhrál jihlavský Milan Venhoda. Z Ekonomu skončil nejlépe Honza Novák na výborném 3. místě, Míra Seidl byl 6.
 • 17.3. OB Začalo první letošní oddílové soustředění. Několik našich závodníků bude až do neděle trénovat v Bečově a v Poustkách společně s finským klubem Kangasala SK, za který běhá Robert Heczko.
 • 13.3. ODDÍL Již se podařilo vybrat oddílové příspěvky a zaktualizovat seznam členů oddílu pro tento rok. Letos je nás celkem 79, o 10 více než loni touto dobou. Pro klasický orientační běh je pak zaregistrováno 69 závodníku (můžete se podívat na jejich seznam) - i zde došlo k výraznému navýšení, v databázi přestupů jsme měli výrazně aktivní bilanci. Do Ekonomu přišlo z jiných oddílů celkem 6 závodníků, odešel pouze jediný. Silnější bude i náš bikový oddíl, již teď má příspěvky pro MTBO zaplaceno 14 lidí a jedná se o příchodu dalších.
 • 5.3. OB V televizi se konečně zas jednou mluvilo o orientačním běhu, a to dokonce v TV Nova. Do hlavní hry soutěže Chcete být milionářem se totiž probojoval Petr Junek (JIL5501). S prvními devíti otázkami neměl problémy (výjimkou byla tuším sedmá otázka, kde vypotřeboval dvě nápovědy). S desátou otázkou, týkající se představitelky hlavní ženské role ve filmu Otesánek, si však rady nevěděl. Pomoci nedokázal ani přítel na telefonu, syn Martin. Proto raději ukončil soutěž a získal pěkných 160.000 Kč.
 • 3.3. OB Svět navždy opustila naše mapa Hláška. Posledního rozloučení s ní, sobotního finálového závodu Pražské zimní ligy nazvaného Senohrabský trest, se asi nikdo od nás nezúčastnil. Z toho můžeme usuzovat, že nás tento terén asi tolik nenadchl, abychom mapu v blízké budoucnosti přemapovali a vydali znovu. Ani já jsem nakonec do Senohrab nevyrazil, takže tady se o závodě moc nedozvíte (něco se můžete dočíst na Betově nebo v Sosnovinách). Dal jsem přednost televizi a sledování závodu mistrovství světa v klasickém lyžování na 50 km volně z italského Val di Fiemme a nelituji toho, neboť takový fantastický výkon, který předvedl Martin Koukal, se hned tak nevidí. Gratulujeme ke zlaté medaili!
 • 28.2. OB Už zítra proběhne poslední rozloučení s naší mapou Hláška - koná se na ní závěrečný závod Pražské zimní ligy, Senohrabský trest, přihlášeno je zatím 58 závodníků. Připomeňme, že poslední PŽ se na Hlášce běžel v říjnu roku 2002, a v Sosnovinách byl hodnocen přibližně takto: "...V Praze pořádal Ekonom v Senohrabech na Hlášce. Mapa stará (1994), navíc pro hlavní kategorie HD21 xeroxovaná. Kdyby ale takto kvalitně tiskli mapy v Liberci (tam ale používají laserovou tiskárnu), nebylo by proti jejich mapám námitek. Závod sám byl ale dost stupidní, velké kopce bez větších myšlenek (malá a stará mapa toho moc neumožňovala), hnusné seběhy a kamenité traversy, nové oplocenky na nečekaných místech ... Za trestuhodné považuji nevyvěšení konečnějších výsledků na shromaždišti (odjížděl jsem hodinu po skončení závodu). To si SI nezaslouží. Pravda, počítače se přesunuly do 1 km vzdáleného cíle. Ale večer už je mám (ve 20 hodin) na mejlu ...". Dodejme, že tentokrát se nepoběží na xeroxu, ale na normálních mapách, dokonce ani ne pokreslených, neboť posledních několik čistých výtisků se našlo kdesi v bordelu na katedře tělocviku na VŠE.
 • 17.2. WEB V rubrice mapy přibylo několik dalších map, teď už tam najdete všechny mapy vydané naším oddílem za posledních 10 let. Kromě Hlášky a bikové Jožovy kukle máme všech ve skladu ještě dostatek.
 • 14.2. LOB Mistrem ČR družstev v lyžařském OB 2003 se stal Ekonom Praha.
 • 12.2. WEB Na hlavní stránce přibyla možnost přihlášení do oddílové databáze. Už i my máme interní oddílové webové stránky, na nichž se nachází aktuální adresář a přes než bude od letošního roku fungovat přihlašování na závody. Jsou přístupné pro všechny členy oddílu, kteří znají své uživatelské jméno a heslo. Interní oddílový web naprogramoval Petr Matoušek.
 • 11.2. WEB Byla aktualizována rubrika odkazy.
 • 10.2. LOB Česká LOBácká sezóna byla zakončena v polské části Orlických hor. Vzhledem k souběžnému konání světového poháru ve Švédsku se neúčastnili reprezentanti, čehož využili naši závodníci. Při páteční krátké trati (která byla ve skutečnosti spíše zkrácenou) zvítězil v mužské elitě Jirka Kazda, v sobotu na klasice (také příliš dlouhé) byla mezi ženami nejlepší Verča Kupcová. V neděli se jelo mistrovství republiky štafet (i když šlo ve skutečnosti o jakési pseudoštafety), titul získala naše štafeta ve složení Radim Ondráček, Honza Šedivý, Míra Seidl, ženy vybojovaly bronzovou medaili. Více se dočtete třeba u DKP nebo u Bédi.
 • 3.2. LOB Závody českých dlouhodobých soutěží se od února konají jen v cizině. O tomto víkendu se LOBy jely ve slovenské Skalce u Kremnice, což bylo pro české závodníky dost daleko a proto jich zas až tak moc nepřijelo. To ale nesnižuje výborné výsledky našich závodníků. Nejvíce se dařilo čerstvé inženýrce ekonomie Verče Kupcové, která skončila v sobotu 2. a v neděli 3., Zuzana Jiřišťová byla 5. a 2. Mezi muži obsadil Míra Seidl 6. a 3. místo, Radim Ondráček byl oba dny 10. V juniorech skončil Honza Šedivý dvakrát druhý. Více o závodech si můžete přečíst u DKP.
 • 24.1. OB Se smutkem v srdci (nebo spíš s radostí?) konstatujeme, že svět v brzké době opustí mapa Hláška. Poslední rozloučení se koná v sobotu 1.3.2003 v Senohrabech při závodě Pražské zimí ligy Senohrabský t(r)est. Hřebíkovi jsme poskytli několik posledních čistých map (spolu s dalšími pokreslenými) pravděpodobně za lidovou cenu, neboť startovné je sympaticky nízké. V rozpise je drobná chyba, mapa nebyla vydána v roce 1985, ale až 1994, kdy se na ní běžel kvalifikační závod štafet. Později se tam konal ještě Přebor Prahy na krátké trati a několik PéŽetů. Ten poslední v roce 2000, jedna ze Sosnových reakcí na terén po tomto závodě v BENu byla následující: ...o Hlášce si nikdo žádné iluze nedělá, i když stavitel bude génius. Mne osobně tento prostor varuje před plány ještě tam okolo Sázavy někdy něco zmapovat (a pobývám tam často)... Na Hlášce začínal svoji mapařskou kariéru Zdenda Sokolář a jak už to bývá u zkušených mapařů zvykem, svoji první mapu hodnotí jako dost špatnou... Vzpomínkou na zesnulou mapu Hláška bude její umístění do sekce mapy oddílových stránek (nejpozději do začátku března to snad stihnu udělat).
 • 14.1. WEB Už téměř rok se snažím na těchto stránkách komentovat a hodnotit aktuální závody, za každým komentářem se zpravidla objevovaly odkazy na další stránky, na nichž se můžete o daném závodě dovědět také něco zajímavého - tedy zajímavého pro všechny orienťáky, ne jen výsledky závodníků nějakého konkrétního oddílu. Nastal čas vyhlásit výsledky soutěže o nejodkazovanější (a tedy asi i nejzajímavější stránky) za rok 2002. Kritériem je tedy v tomto případě obsah a aktuálnost, grafické ztvárnění nehraje roli. Protože jsme oddíl pražské oblasti, je logické, že se zabýváme i pražskými (a středočeskými) oblastními závody a více odkazů tím pádem směřuje na stránky zabývající se děním v pražské oblasti. Vítězem vyhlašuji oddílové stránky DKP (16 odkazů), těsně druhé skončily Sosnoviny (15). 3. místo (a jasné vítězství mezi mimopražskými) získaly stránky Jak to vidí Béďa (13). O 4. místo se dělí Radovanovy Radovánky, Perníkovy postřehy a Garfield99's Inf-O (všichni 8 odkazů). 7. místo patří oddílovým stránkám KAM (6), 8. je Betov (3). S 2 odkazy stojí ještě za zmínku oddílové stránky SCP a VSP a z mimopražských JAM, OSN a CHT.


Zpět

top


© Ekonom Praha
Martin Sajal
Petr Matoušek
design: Vladislav Kalous