Rozhovor s Honzou Betem Procházkou

Jan ProcházkaPřinášíme rozhovor s Honzou Procházkou, jedním z favoritů MČR na krátké trati. Autorem je Honza Pecka, kterému tímto děkujeme.

Honzo, letos obhajuješ několik titulů Mistra ČR a medailových umístění. Jak se připravuješ na nadcházející MČR na krátké trati na Eduardu?

Na MČR obhajuji letos „pouze“ bronz, ale jelikož jsem middle vyhrál naposledy asi před deseti lety je pro mě letošní middle velkou výzvou. Navíc je letošní middle součástí nominačních závodů na MS, takže všichni naši reprezentanti budou ve vrcholné formě a titul bude mít velkou váhu.

Co si slibuješ dle odtajněných informací od Jáchymovských terénů?

Na MČR se těším, co jsem měl možnost přečíst si v časopisu o terénu, očekávám velmi specifický terén. Bude důležité se v kvalifikaci sžít s mapou a stanovit si taktiku pro finále.

Jáchymov je městem stříbra, radia a léčivé vody… Využíváš pro regeneraci také lázeňské pobyty? Jak vlastně regeneruješ (nejen tělo, ale i ducha)?

Jáchymovské lázně znám přes staršího bráchu, který ve své doktorské práci studoval radioaktivní skla, často jsme je měli rozmístěné po celém baráku. Jinak regeneruji mrazem, když jsem v Brně, chodím jednou až dvakrát týdně na tři minuty do kryokomory (-150°C). Ale hlavní regenerací je kvalitní spánek, na který mnoho vrcholových běžců zapomíná.

Na tvých stránkách jsem si přečetl o přípravných kempech na MS. Jak se na MS těšíš a s jakými cíli tam pojedeš?

Letošní MS je pro mě výzva a hlavní vrchol sezóny. Cíle mám poslední roky velmi vysoké, na jaře ovšem neběhám v takové formě a pohodě jak bych si představoval. Přesto je do MS stále poměrně dlouhý čas a já věřím, že tam budu schopný bojovat o medaile.

V čem si myslíš, že jsi nejsilnější – proč se tě soupeři mají bát?

Agresivita, pokud jsem v dobré formě, dokážu zrychlit v těžkých pasážích a myslím, že na MČR pár takových pasáží bude.

Kromě jiných titulů za loňský rok, jsi také vyhrál 40.ročník Vodňanského Kapra. Plánuješ i tuto obhajobu?

Sám nevím, ale občas je dobře, že jsme v Pragovce dva Honzové Procházkové, i když toto je asi poprvé, kdy mi někdo připisuje cizí úspěch. Většinou to bývá naopak…

Díky za rozhovor, hodně zdaru při obhajobách i nových ziscích nejen Českých titulů přeji za pořadatele MČR i Kapra.

Honza Pecka