Důvodů, proč začít s přípravou mapy s dostatečným předstihem, se najde dost. Letos se k tomu navíc přidala lyžařsky mizerná zima a relativní sucho v lese v brzkých jarních měsících. Poprvé jsem vyrazil mapovat už na začátku března a při páté návštěvě 1. května jsem si myslel, že mám klasifikaci cest téměř hotovou. Jenže se ukázalo, že mapu pro MTBO s takovým předstihem připravit nejde. Tedy začít určitě jde, ale dokončit mapu ne. Při dalším projíždění v červnu, červenci a srpnu to v lese na mnoha místech vypadalo úplně jinak. Protože si při mapování pomáhám videokamerou umístěnou na helmě, můžete se podívat i na názorné ukázky.
Mapa pro MTBO zastarává mnohem rychleji, než mapa pro běžecký orienťák. Co všechno se v lese od jara může změnit (a na videu je vidět)?
- Ze strany vyroste tráva a další zeleň, která může měnit klasifikaci cest. U úzké cesty (= pěšiny) už to logicky nemůže mít vliv na její klasifikaci z hlediska šířky, ale zpomalit závodníky zeleň dokáže. V daném případě to znamenalo změnu sjízdnosti z dlouhých čárek na krátké.
- U cesty na jaře široké zůstala sjízdnost stejně dobrá, ale ostružiny a maliny na jejím okraji zařídily, že ze široké cesty je najednou v jednom úseku pěšina. A rozhodně nešlo o jedinou cestu, co takto dopadla.
- Cesta může zarůst trávou i zespoda. Někdy to na sjízdnost nemá vliv, ale když z neškodné travičky vysoké pár centimetrů vyroste půlmetrová, biker mít radost nebude. Sjízdnost se nesníží jen tím, že vyšší tráva brzdí, ale také že v ní nejsou vidět nerovnosti, které původně vidět byly a dalo se jim vyhnout.
- Dokreslit do mapy novou paseku obvykle problém není. Ale návštěva těžařské techniky může mít i jiný vliv. Cesta, která se v březnu tvářila jako skvěle sjízdná za každého počasí a tedy vyznačená plnou čarou, je najednou víc rozježděná, zabahněná a na plnou čáru to rozhodně není.
- Horší je, když dřevorubec čerstvě pokácené stromy ještě nestihne uklidit. První srpnová neděle – slušně sjízdná cesta. Druhá srpnová neděle – naprostá spoušť, asi 10 klád přes cestu. Zatím ji můžeme tak leda zaškrtat a zajet se tam podívat pár dní před závodem, jestli se něco nezměnilo.
- Že někdo zapálí hezký altán v lese je sice na pěst, ale víc to naštve jiné návštěvníky lesa. Mapař altán smaže jedním klikem. Hezká kontrola pro kategorii Open Short u něj holt nebude… Aktualizace po další návštěvě lesa: Nově v okolí vyhořelého altánu vykáceli stromy. Takže na mapě bude světlina a na dvou cestách v blízkosti altánu leží poražené stromy, snad je do závodu odvezou…
Vše výše popsané (kromě vykácených stromů okolo altánu) je vidět na videu:
Co z toho plyne? Začít s mapováním s předstihem užitečné je. Ale rozhodně se nedá počítat s tím, že mapa bude pět měsíců před závody hotová. Naopak je vhodné těsně před závody zkontrolovat, jestli se v lese něco nezměnilo. Navíc, co kdyby ta tráva do začátku října uschla a přestala brzdit…
Ještě doplnění k publikaci videa z lesa – narazili jsme na problém, kvůli kterému se zveřejnění článku posunulo o 3 dny. Při nahrání na Youtube se kvalita zhoršila tak výrazně, že klesla na ostudnou úroveň, ostatně můžete kouknout sami. Přitom u jiných videí v minulosti větší problémy nenastávaly. Takže jsme museli místo Youtube použít Vimeo a o trochu video zkrátit.